تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش باز کردن فایل سند ذخیره شده در مایکروسافت ورد

در صورتی که سند خود را ذخیره کرده‌اید برای مشاهده و تکمیل یا ویرایش سند هر زمان که مایل بودید می‌توانید آن را مجددا در مایکروسافت ورد باز کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با روش‌های متنوعی که برای باز کردن فایل سندهای ورد در نظر گرفته شده آشنا می‌شوید.

نحوه باز کردن اسناد در مایکروسافت ورد

روش‌های داخلی باز کردن سندها در ورد و استفاده از صفحه های Home و Open

پس از ورود به مایکروسافت ورد در صفحه خانه (Home) و همینطور صفحه Open امکان باز کردن اسنادی که قبلا ذخیره کرده‌اید وجود دارد. اگر در حال کار روی یک سند هستید نیز برای باز کردن سندهای ذخیره شده در گذشته لازم است ابتدا با کلیک روی زبانه File به نمای پشت صحنه مراجعه کنید. در این بخش هم امکان دسترسی به صفحه‌های Home و Open فراهم شده است.

در صفحه Home افزون بر گزینه‌هایی که برای ایجاد سند خالی و ایجاد سند براساس قالب‌های پیشفرض در نظر گرفته شده می‌توانید فهرست اسنادی که به تازگی روی آن‌ها کار کرده‌اید را نیز در زبانه‌ای تحت عنوان Recent مشاهده کنید.

بخش سندهای تازه باز شده در مایکروسافت ورد (Recent) در صفحه خانه یا Home
صفحه Home – بخش سندهای تازه در زبانه Recent

در صفحه Open نیز بخشی تحت عنوان Recent قابل مشاهده است. با این تفاوت که در صفحه Open علاوه بر اسناد اخیر که در زبانه Documents نشان داده می‌شوند می‌توانید فولدرهایی که به تازگی در این بخش برای باز کردن اسناد استفاده شده‌اند را نیز در زبانه Folders مشاهده کنید. فراموش نکنید برای دسترسی به زبانه Open می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+O نیز کمک بگیرید.

بخش سندهای تازه باز شده در مایکروسافت ورد (Recent) در صفحه Open
بخش سندهای تازه (Recent) در صفحه Open

البته در صفحه Open امکان باز کردن اسنادی که در فهرست Recent قرار ندارند نیز فراهم شده است. کافیست با کمک گزینه‌هایی مانند This PC و OneDrive ابتدا فضای ذخیره‌سازی که فایل سند روی آن ذخیره شده را انتخاب کنید. سپس در بخش سمت راست به فولدر موردنظر مراجعه و با کلیک روی فایل سند، آن را باز کنید.

به عنوان مثال در تصویر زیر برای باز کردن سندی که روی حافظه کامپیوتر ذخیره شده ابتدا بخش This PC انتخاب شده است. در سمت راست نیز به محل نگهداری فایل سند در فولدر Desktop مراجعه شده است. حال با کلیک روی فایل Doc2.docx محتویات سند مربوطه نمایش داده می‌شود.

باز کردن سند ذخیره شده روی کامپیوتر در مایکروسافت ورد

دیالوگ باکس Open

در صورتی که دیالوگ باکس Open را برای باز کردن فایل سند ترجیح می‌دهید می‌توانید از گزینه Browse در صفحه Open استفاده کنید. با کلیک روی این گزینه پنجره‌ای مشابه تصویر زیر برای باز کردن سند در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این پنجره می‌توانید به محل نگهداری فایل سند مراجعه و با دابل کلیک روی فایل، آن را باز کنید.

باز کردن فایل سند مایکروسافت ورد از طریق دیالوگ باکس Open
نمایی از دیالوگ باکس Open در مایکروسافت ورد

روش خارجی

علاوه بر روش‌های فوق که به صورت داخلی برای باز کردن اسناد مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانید از طریق برنامه مدیریت فایل نیز اقدام به باز کردن فایل سند کنید. برای این منظور کافیست در برنامه مدیریت فایل به محل نگهداری فایل سند مراجعه و روی آن دابل کلیک کنید. معمولا به شکل پیشفرض انجام این کار منجر به اجرای مایکروسافت ورد و باز شدن سند می‌شود.

باز کردن فایل سند ورد از طریق برنامه مدیریت فایل ویندوز
باز کردن فایل سند ورد از طریق برنامه مدیریت فایل ویندوز. به شکل پیشفرض معمولا دابل کلیک روی فایل سند باعث اجرای ورد و باز شدن سند می‌شود.

سنجاق کردن فایل سندها

برای دسترسی آسانتر و اطمینان از اینکه به سرعت می‌توانید فایل سند خود را باز کنید امکان سنجاق (یا Pin) کردن آن هم فراهم شده است. سندهای پین شده در صفحه Home در زبانه مجزایی به نام Pinned نمایش داده می‌شوند. در صفحه Open نیز این سندها در بالای فهرست و در بخشی با نام Pinned ظاهر می‌شوند. به این ترتیب فارغ از اینکه چقدر از زمان کار روی یک سند سنجاق شده می‌گذرد پیدا کردن آن در فهرست صفحه‌های Home و Open به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

سندهای سنجاق شده در صفحه Home
نمایی از بخش سندهای سنجاق شده در صفحه Home
سندهای سنجاق شده در صفحه Open
نمایی از بخش سندهای سنجاق شده در صفحه Open. این سندها در بالای فهرست سندهای تازه نمایش داده می‌شوند.

برای سنجاق کردن فایل یک سند در زبانه Recent از صفحه Home می‌توانید روی فایل موردنظر راست کلیک کنید. سپس گزینه Pin to list را از منوی باز شده انتخاب کنید.

سنجاق یا پین کردن سند در صفحه Home مایکروسافت ورد
سنجاق کردن سند در صفحه Home

در بخش Recent صفحه Open نیز می‌توانید از همین روش استفاده کنید. البته برای آیتم‌های موجود در این فهرست می‌توانید روی سنجاقی که هنگام قرار گرفتن نشانگر ماوس روی فایل سند نمایان می‌شود نیز کلیک کنید.

سنجاق یا پین کردن سند در صفحه Open مایکروسافت ورد
سنجاق کردن سند در صفحه Open

به طور مشابه با کلیک مجدد روی آیکن سنجاق یا راست کلیک و انتخاب گزینه Unpin from list امکان برداشتن حالت سنجاق از روی آیتم متناظر فراهم شده است.

سنجاق کردن فولدرها

علاوه بر اسناد، فولدرهای پرکاربرد خود را نیز می‌توانید برای دسترسی سریع‌تر سنجاق کنید. فولدرهای سنجاق شده به طور مشابه در بخش بالایی زبانه Folders در قسمت Recent از صفحه Open نمایش داده می‌شود.

فولدرهای سنجاق شده در صفحه Open
نمایی از قسمت فولدرهای سنجاق شده در بخش Recent از صفحه Open

برای سنجاق کردن فولدرها نیز می‌توانید روی فولدر موردنظر راست کلیک کنید. سپس گزینه  Pin to Recent list را از منوی باز شده انتخاب کنید.

سنجاق کردن فولدرها در مایکروسافت ورد برای دسترسی آسانتر جهت باز کردن سندها
سنجاق کردن فولدرها در صفحه Open

باز کردن همزمان اسناد در ورد

در مطلب بالا با روش‌های مختلف باز کردن اسناد در ورد آشنا شدید. نکته دیگری که در این زمینه لازم است بدانید اینست که شما می‌توانید چند سند ورد را با کمک روش‌های فوق به طور همزمان باز کنید. به این ترتیب امکان کار کردن روی چند سند در پنجره‌های مختلف فراهم می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *