تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

افزودن صفحه وب به لیست مطالعه در مرورگر گوگل کروم

حین وبگردی خود به صفحه‌ای برخورد کرده‌اید که مایلید در آینده آن را مطالعه کنید؟ در چنین حالتی ویژگی کاربردی لیست مطالعه (Reading list) در مرورگر کروم می‌تواند برای شما مفید باشد. در این مقاله با لیست مطالعه کروم و نحوه افزودن صفحات به آن آشنا می‌شوید.

یکی از ساده‌ترین راهکارهایی که به شما اجازه می‌دهد محتوای صفحه را در آینده مطالعه کنید ذخیره کردن صفحه است. با این وجود ممکن است لزوما نخواهید یک صفحه وب را به صورت آفلاین مطالعه کنید یا آن را ذخیره کنید. در چنین موقعیتی بوکمارک کردن صفحه هم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. چرا که بوکمارک‌ها معمولا در مورد صفحاتی کاربرد دارند که به شکل مداوم یا روزانه می‌بایست به آن‌ها سر بزنید.

لیست مطالعه در مرورگر کروم برای پاسخ به این نیاز کاربران طراحی شده است. شما می‌توانید صفحاتی را که مایلید در آینده مطالعه کنید به این لیست اضافه کنید. اگر هنگام مشاهده یک صفحه فرصت کافی برای مطالعه کامل آن ندارید یا می‌خواهید آن را در فرصتی مناسب و با دقت بیشتر مجددا مطالعه کنید لیست مطالعه گزینه ایده آلی برای شما خواهد بود.

چگونه صفحه مورد نظرم را به لیست مطالعه مرورگر کروم اضافه کنم؟

برای اضافه کردن یک صفحه وب به لیست مطالعه مرورگر کروم کافیست ابتدا به صفحه موردنظر مراجعه کنید.

سپس در انتهای نوار آدرس مرورگر روی دکمه Bookmark this tab با آیکن ستاره کلیک کنید. در ادامه با کلیک روی گزینه Add to reading list صفحه به لیست مطالعه کروم اضافه می‌شود.

افزودن صفحه وب به لیست مطالعه (Reading list) در مرورگر گوگل کروم

دسترسی به Reading list و مدیریت آن

برای دسترسی به فهرست صفحاتی که به لیست مطالعه اضافه کرده‌اید کافیست روی دکمه Reading list در انتهای نوار بوکمارک کلیک کنید. (اگر نوار بوکمارک را مشاهده نمی‌کنید کافیست از منوی کروم در بخش Bookmarks  گزینه Show bookmarks bar را تیک بزنید). با کلیک روی دکمه Reading list فهرست صفحات اضافه شده به لیست مطالعه مشابه تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

افزودن صفحه وب به لیست مطالعه در مرورگر گوگل کروم

با انتخاب هرکدام از آیتم‌های موجود در فهرست به صفحه موردنظر هدایت می‌شوید. توجه داشته باشید برخلاف صفحات ذخیره شده، برای ملاقات صفحه‌های موجود در این لیست و مشاهده محتوای آن‌ها لازم است آنلاین باشید.

با کلیک روی یکی از آیتم‌های این لیست، آیتم مربوطه به قسمت دیگری تحت عنوان PAGES YOU’VE READ (صفحاتی که مطالعه کرده‌اید) در همین لیست منتقل می‌شود. صفحاتی از این لیست که هنوز به آن‌ها مراجعه نکرده‌اید نیز در قسمت UNREAD (مطالعه نشده) نمایش داده می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید این دو قسمت (که هر کدام شامل یک صفحه هستند) را مشاهده کنید.

صفحات مطالعه شده و مطالعه نشده در لیست مطالعه (Reading list) کروم
صفحات مطالعه شده و مطالعه نشده در لیست مطالعه کروم

هنگامی که نشانگر ماوس روی هر آیتم در لیست مطالعه قرار می‌گیرد مشابه تصویر زیر دو دکمه نمایش داده می‌شود. با کلیک روی دکمه تیک، صفحه از قسمت فعلی به قسمت دیگر منتقل می‌شود. (به این معنا که اگر در قسمت مطالعه نشده‌ها قرار دارد به قسمت مطالعه شده‌ها منتقل می‌شود و برعکس). با کلیک روی علامت ضربدر نیز آیتم مربوطه به طور کامل از لیست مطالعه حذف می‌شود.

حذف و علامت زدن صفحه به عنوان خوانده شده در لیست مطالعه کروم
دکمه های حذف و علامت زدن صفحه به عنوان خوانده شده یا خوانده نشده در لیست مطالعه کروم

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *