تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

هایلایت یا برجسته کردن متن در مایکروسافت ورد

گاهی اوقات ممکن است مایل باشید بخشی از متن را در یک سند ورد هایلایت یا برجسته کنید. درست مشابه با زمانی که با کمک یک ماژیک یا مارکر واقعی، بخشی از متن روی کاغذ را هایلایت می‌کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه برجسته یا هایلایت کردن متن و حذف هایلایت (یا خارج کردن متن از حالت هایلایت) آشنا می‌شوید.

چگونه متن را در مایکروسافت ورد هایلایت کنیم؟

برای هایلایت کردن متن در ورد می‌توانید از زبانه Home ریبون یا نوار ابزار کوچک (Mini Toolbar) کمک بگیرید. برای این کار کافیست مطابق یکی از دو روش زیر عمل کنید:

روش اول: هایلایت کردن متن انتخاب شده

در این روش لازم است ابتدا متن موردنظرتان که می‌خواهید هایلایت شود را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Text Highlight Color در گروه Font زبانه Home کلیک کنید.

دکمه Text Highlight Color در گروه Font زبانه Home ریبون ورد
دکمه Text Highlight Color در گروه Font زبانه Home

همچنین می‌توانید پس از انتخاب متن روی دکمه‌ای با همین نام در نوار ابزار کوچک کلیک کنید.

دکمه Text Highlight Color در نوار ابزار کوچک ورد کنار متن انتخابی
دکمه Text Highlight Color در نوار ابزار کوچک ورد. این نوار ابزار کنار متن انتخابی به صورت موقت نمایان می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نوار ابزار کوچک در ورد

با انجام این کار مطابق هرکدام از روش‌های فوق، متن انتخابی با رنگ پیشفرض یا فعلی هایلایت می‌شود.

نمونه ای از متن هایلایت شده در مایکروسافت ورد با رنگ زرد

نکته: رنگ پیشفرض یا فعلی هایلایت (در مثال فوق رنگ زرد) در واقع همان رنگ مارکر است که پایین آیکن مارکر روی دکمه Text Highlight Color نیز نمایان می‌شود.

در صورتی که مایلید با رنگ دیگری متن را هایلایت کنید می‌توانید پس از انتخاب متن، روی فلش کنار دکمه Text Highlight Color (در زبانه Home یا نوار ابزار کوچک) کلیک کنید. سپس رنگ دلخواه‌تان را از فهرست باز شده انتخاب کنید تا متن با همان رنگ هایلایت شود.

فهرست رنگ های هایلایت در ورد که با کلیک روی فلش کنار دکمه Text Highlight Color نمایان می‌شود

نکته: با تغییر رنگ هایلایت، رنگ مارکر روی آیکن دکمه Text Highlight Color نیز بروز می‌شود.

روش دوم: هایلایت کردن بخش‌های مختلف متن بدون انتخاب اولیه

در این روش نیازی نیست ابتدا متن موردنظرتان را انتخاب کنید. در عوض می‌توانید ابتدا روی دکمه Text Highlight Color در زبانه Home کلیک کنید یا روی فلش کنار آن کلیک کنید و رنگ دلخواهتان برای هایلایت را انتخاب کنید. با انجام این کار دکمه Text Highlight Color به شکل فرورفته تغییر حالت پیدا می‌کند و نشانگر ماوس نیز به صورت یک مارکر درمی‌آید.

حالا کافیست متن موردنظر خود را انتخاب کنید تا هایلایت شود (درست مشابه کشیدن مارکر یا ماژیک هایلایت روی متن کاغذ). در ادامه می‌توانید بخش‌های دیگری از متن را هم یکی پس از دیگری انتخاب کنید تا هایلایت شوند.

نکته: استفاده از این روش در حالتی که مایلید چند بخش مجزا در متن را Highlight کنید پیشنهاد می‌شود.

برای توقف هایلایت متن در این روش می‌توانید هر زمان که مایل بودید کلید Esc را فشار دهید یا روی دکمه Text Highlight Color کلیک کنید تا از حالت فرورفته خارج شود. در روش دیگر نیز می‌توانید روی فلش کنار دکمه Text Highlight Color کلیک کنید و گزینه Stop Highlighting را انتخاب کنید. به این ترتیب نشانگر ماوس به حالت عادی برمی‌گردد و از این پس انتخاب متن باعث هایلایت شدن آن نمی‌شود.

گزینه Stop Highlighting در ورد

حذف یا برداشتن هایلایت از روی متن در ورد

برای خارج کردن متن از حالت هایلایت کافیست ابتدا آن را انتخاب کنید (اگر می‌خواهید تمام هایلایت‌های موجود در متن را از این حالت خارج کنید می‌توانید با فشردن Ctrl+A همه متن – شامل متن معمولی – را انتخاب کنید). سپس روی فلش کنار دکمه Text Highlight Color کلیک کنید و گزینه No Color را انتخاب کنید.

گزینه No Color برای خارج کردن متن انتخابی از حالت هایلایت در ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *