تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد متن تأکیدی در HTML – المان <em>

از المان <em> برای تعریف متن تأکیدی (Emphasized) در HTML استفاده می‌شود. بخش‌هایی در صفحات اچ‌تی‌ام‌ال که می‌خواهید در مقایسه با متون دیگر از تأکید بیشتری برخوردار باشند را می‌توانید با کمک این المان از متن عادی متمایز کنید.

معمولا محتویات داخلی المان <em> در مرورگرهای وب به صورت ایتالیک (Italic) یا مورب نمایش داده می‌شود. با این حال لزومی برای این ظاهر پیشفرض وجود ندارد و ممکن است با کمک CSS تغییر کند.

برای ایجاد متن مؤکد، کافیست آن را مابین تگ شروع <em> و تگ پایان </em> قرار دهید. در مثال زیر نمونه‌ای از این المان را که داخل یک پاراگراف (یا المان <p>) قرار گرفته مشاهده می‌کنید.

<p>This is a paragraph containing <em>some emphasized text</em>.</p>

نتیجه المان فوق معمولا مشابه با نمونه زیر توسط مرورگر رندر می‌شود. بخش some emphasized text در این مثال به صورت تأکیدی تعریف می‌شود.

نمونه ای از متن تأکیدی داخل یک پاراگراف اچ تی ام ال HTML

نکته ای در مورد المان تأکید یا <em> در HTML

فراموش نکنید نباید از المان <em> صرفا برای ایتالیک کردن ظاهری متن استفاده کنید. در عوض برای این منظور می‌توانید از CSS و مقدار italic برای خصوصیت font-style به صورت font-style: italic; استفاده کنید.

تفاوت المان <i> و <em> در اچ‌تی‌ام‌ال

هرچند معمولا محتوای المان های <i> و <em> هر دو به صورت ایتالیک نمایان می‌شود اما این دو المان با یکدیگر متفاوت هستند. به عبارت بهتر المان <em> متن محتوای خود را به صورت تأکیدی (یا Emphasized) تعریف می‌کند و در نتیجه به آن معنای خاصی می‌دهد در حالیکه المان <i> بدون تأکید بیشتر، از لحاظ نمایشی متن را Italic می‌کند. به علاوه اسکرین ریدرها معمولا محتوای المان <em> را برخلاف المان <i> با تأکید یا شدت بیشتری ادا می‌کنند.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *