تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلیات روش‌های تغییر قالب یا فرمت متن در مایکروسافت ورد

زمانی که متنی را در یک سند جدید ورد وارد می‌کنید این متن با یک ظاهر، قالب یا فرمت پیشفرض نمایش داده می‌شود. با این حال شما می‌توانید هر زمانی که خواستید قالب نوشته‌ها و بخش‌های مختلف متن را به دلخواه خودتان تغییر دهید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با کلیات روش‌های مختلف تغییر فرمت متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

خانواده یا طرح فونت، اندازه فونت، استایل‌های مختلف مانند پررنگ (یا Bold)، کج (یا Italic)، زیر خط دار (یا Underlined) بودن و رنگ متن از جمله مواردی هستند که قالب یا فرمت متن را مشخص می‌کنند.

چگونه قالب یا فرمت تمام متن یا بخشی از متن را در یک سند ورد تغییر دهیم؟

برای تغییر فرمت جاری متن می‌توانید از ابزارهای موجود در زبانه Home ریبون، نوار ابزار کوچک (Mini Toolbar) یا دیالوگ باکس فونت استفاده کنید. در ادامه با نحوه دسترسی به این بخش‌ها آشنا می‌شوید.

تغییر فرمت متن با کمک ابزارهای گروه Font در زبانه Home

برای تغییر فرمت در محل فعلی کرسر برای پاراگرافی جدید یا یک سند خالی می‌توانید پس از مراجعه به زبانه Home ریبون با کمک ابزارهای موجود در گروه Font، فرمت موردنظر خود را تغییر دهید. برای مثال می‌توانید طرح فونت و اندازه آن را به صورت دلخواه تغییر دهید. به این ترتیب با ادامه نوشتن در محل کرسر، متن حاصل از فرمت و فونت انتخابی پیروی خواهد کرد.

گروه Font در زبانه Home ریبون ورد برای تغییر قالب یا فرمت متن

اگر مایلید فرمت متنی که قبلا نوشته شده را تغییر دهید لازم است ابتدا تمام متن یا بخش موردنظرتان را انتخاب کنید. سپس مشابه با روش قبل از ابزارهای گروه Font در زبانه Home برای تغییر قالب فعلی متن استفاده کنید. با جزئیات این ابزارها در قسمت‌های آتی بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش‌های انتخاب متن در مایکروسافت ورد

تغییر قالب متن با کمک نوار ابزار کوچک ورد

نوار ابزار کوچک (یا Mini Toolbar) یکی از بخش‌های کاربردی ورد است که هنگام انتخاب متن به صورت موقت نمایان می‌شود. این نوار ابزار همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود حاوی تعدادی از ابزارهای مهم تغییر قالب متن است.

نوار ابزار کوچک یا Mini Toolbar که در کنار متن انتخاب شده به صورت موقتی نمایان می‌شود.
نمایی از نوار ابزار کوچک یا Mini Toolbar ورد که در کنار متن انتخابی به صورت موقت نمایان می‌شود.

از آنجایی که این نوار ابزار در کنار متن انتخابی ظاهر می‌شود امکان دسترسی سریع‌تر به ابزارهای تغییر فرمت متن را فراهم می‌کند.

تغییر قالب متن با کمک دیالوگ باکس فونت

علاوه بر ابزارهای موجود در روش‌های قبل خصوصیات فرمت متن که کمتر متداول هستند در دیالوگ باکس فونت (Font dialog box) قابل تغییر هستند.

نحوه باز کردن دیالوگ باکس فونت

برای دسترسی به این بخش کافیست روی دکمه پایین گروه Font در زبانه Home کلیک کنید.

دکمه باز کردن دیالوگ باکس Font در گروه Font زبانه Home ریبون

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از دیالوگ باکس فونت را مشاهده کنید.

دیالوگ باکس فونت یا Font dialog box در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *