تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

استفاده از حالت ساده یا Lite mode در نسخه اندرویدی مرورگر کروم

اگر از مرورگر گوگل کروم روی یک گوشی هوشمند یا تبلت اندرویدی استفاده می‌کنید حالت ساده یا Lite mode در این مرورگر می‌تواند به باز شدن سریع‌تر صفحات و کاهش مصرف اینترنت کمک کند. در این مقاله با لایت مد و نحوه فعال یا غیرفعال کردن آن در نسخه اندرویدی مرورگر کروم آشنا می‌شوید.

توجه: متأسفانه گوگل همزمان با انتشار نسخه M100 کروم، به پشتیبانی از این ویژگی پایان بخشیده است. جزئیات این تصمیم را می‌توانید اینجا بخوانید.

حالت ساده یا لایت مد در مرورگر کروم چیست و چگونه کار می‌کند؟

در حالت ساده یا Lite mode، بخشی از ترافیک وب پیش از رسیدن به دست شما از سرورهای گوگل عبور می‌کند. اگر صفحه به کندی بارگیری یا لود شود سرورهای گوگل ممکن است با ساده‌سازی آن، میزان دیتایی که روی دستگاه شما دانلود می‌شود را کاهش دهند. این در حالیست که در اغلب موارد ظاهر و عملکرد صفحه حفظ می‌شود.

فراموش نکنید زمانی که در حال وبگردی به صورت خصوصی هستید لایت مد کار نمی‌کند. به علاوه ممکن است هنگام وبگردی در حالت ساده، برخی از وبسایت ها قادر به تشخیص صحیح موقعیت شما نباشند.

نکته: لایت مد روی نسخه مخصوص کامپیوتر و آیفون یا آیپد کروم قابل استفاده نیست.

چگونه Lite mode و حالت صرفه جویی در مصرف اینترنت را در مرورگر کروم فعال یا غیرفعال کنم؟

برای فعال کردن حالت ساده یا لایت مد در نسخه اندرویدی مرورگر کروم کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش تنظیمات (یا Settings) شوید. برای این منظور می‌توانید روی دکمه منو (آیکن سه نقطه روی هم) ضربه بزنید و گزینه Settings را انتخاب کنید.

ورود به بخش تنظیمات یا Settings در نسخه اندروید مرورگر گوگل کروم

گام دوم: در بخش پیشرفته (یا Advanced)، گزینه حالت ساده (یا Lite mode) را انتخاب کنید.

گزینه حالت ساده یا Lite mode در بخش تنظیمات مرورگر کروم نسخه اندروید

گام سوم: سوئیچ موجود در صفحه تازه را مشابه تصویر زیر روی حالت روشن (On) قرار دهید.

سوئیچ لایت مد در مرورگر کروم اندروید روی حالت روشن

با مراجعه به همین بخش می‌توانید میزان مصرف دیتا و مقدار صرفه جویی شده توسط این حالت را (مشابه با تصویر زیر) در پایین صفحه مشاهده کنید.

میزان مصرف اینترنت و میزان صرفه جویی در حالت ساده یا Lite mode

اگر هنگام وبگردی در وضعیت Lite mode با مشکل روبرو هستید یا به آن نیازی ندارید می‌توانید به سادگی آن را غیرفعال کنید. برای این منظور کافیست مراحل فوق را تکرار کنید و سوئیچ Lite mode را روی وضعیت خاموش (یا Off) قرار دهید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *