تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر رنگ متن در مایکروسافت ورد

تغییر رنگ متن یا فونت یکی از ویژگی‌های کاربردی در مایکروسافت ورد محسوب می‌شود. به خصوص اگر بخواهید محتوای سند را به صورت رنگی چاپ یا منتشر کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تغییر رنگ متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

چگونه رنگ فونت یا متن انتخاب شده در سند ورد را تغییر دهیم؟

برای تغییر رنگ فونت یا متن موجود در یک سند ورد می‌توانید از زبانه Home ریبون یا نوار ابزار کوچک (Mini Toolbar) کمک بگیرید. برای این منظور کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب انجام دهید:

گام اول: ابتدا متن موردنظر را انتخاب کنید.

گام دوم: روی فلش کنار دکمه Font Color در گروه Font زبانه Home کلیک کنید.

دکمه Font Color در زبانه Home ریبون برای تغییر رنگ متن
نمایی از دکمه Font Color در زبانه Home ریبون و فلش کنار آن

البته می‌توانید از دکمه‌ای با همین نام و ظاهر در نوار ابزار کوچک هم استفاده کنید. (این نوار ابزار زمانی که متنی را انتخاب می‌کنید در کنار متن به صورت موقت نمایان می‌شود).

دکمه Font Color در نوار ابزار کوچک برای تغییر رنگ متن
نمایی از دکمه Font Color در نوار ابزار کوچک و فلش کنار آن

با کلیک روی فلش کنار دکمه Font Color، فهرستی از رنگ‌های پرکاربرد یا پیشفرض مشابه با تصویر زیر در پایین این دکمه نمایان می‌شود.

فهرست رنگ ها پس از کلیک روی فلش کنار دکمه Font Color

گام سوم: حالا کافیست رنگ موردنظر خود را از میان رنگ‌های موجود در بخش Theme Colors یا Standard Colors انتخاب کنید تا روی متن اعمال شود. (گفتنی است معمولا با قرارگیری نشانگر ماوس روی رنگ موردنظر، پیش نمایشی از تغییر رنگ متن را مشابه با تصویر زیر مشاهده می‌کنید).

تغییر رنگ متن و تغییر رنگ فونت در مایکروسافت ورد
پیش نمایش تغییر رنگ متن هنگام قرارگیری نشانگر ماوس روی رنگ موردنظر

چند نکته در مورد تغییر رنگ فونت

رنگ فعلی دکمه Font Color

رنگ فعلی دکمه Font Color در واقع همان رنگی است که روی آیکن این دکمه نیز نمایش داده می‌شود. (برای مثال در تصاویر فوق رنگ فعلی دکمه، قرمز است).

اگر می‌خواهید رنگ فعلی دکمه Font Color را روی متن اعمال کنید کافیست پس از انتخاب متن، روی دکمه کلیک کنید (نه روی فلش کنار آن). در صورتی که مایلید رنگ دیگری را روی متن اعمال کنید با انتخاب رنگ (مطابق روش قبل)، رنگ جدید جایگزین رنگ فعلی دکمه می‌شود.

انتخاب رنگ سفارشی برای متن

اگر رنگ دلخواه خود را در فهرست رنگ‌های دکمه Font Color مشاهده نمی‌کنید می‌توانید روی گزینه More Colors در همین بخش کلیک کنید.

گزینه More Colors در منویی که هنگام کلیک روی فلش کنار دکمه Font Color باز شده است.
نمایی از گزینه More Colors

به این ترتیب دیالوگ باکس Colors مشابه با تصویر زیر شامل دو زبانه Standard و Custom برای انتخاب رنگ در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافیست رنگ دلخواه خود را از این دیالوگ باکس انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک کنید تا روی متن انتخابی اعمال شود.

دیالوگ باکس Colors برای انتخاب رنگ متن در ورد
زبانه های Standard (سمت چپ تصویر) و Custom (سمت راست تصویر) در دیالوگ باکس Colors

استفاده از شیب رنگی برای متن

شما می‌توانید به جای یک رنگ ساده از شیب رنگی (یا Color Gradient) نیز برای متن خود استفاده کنید. برای این منظور کافیست از بخش Gradient، یکی از شیب‌های متنوع و پیشفرض موجود در لیست را انتخاب کنید (رنگ‌های موجود در این طیف‌های رنگی متناسب با رنگ فعلی متن مشخص می‌شود). به علاوه می‌توانید از گزینه More Gradients در انتهای همین لیست برای ساخت شیب رنگی دلخواه خود کمک بگیرید. با جزئیات ساخت شیب‌های رنگی در قسمت‌های آتی این مجموعه آموزشی آشنا می‌شوید.

شیب رنگی (Gradient) برای تعیین رنگ متن
نمایی از بخش Gradient برای انتخاب شیب رنگی

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *