تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چگونه تسلط خواندن زبان انگلیسی را توسعه دهیم؟ (ویژه کودکان)

اگر فرزند شما با روان خواندن مشکل دارد – و گوش دادن به صدای بلند خواندن او تجربه دردناکی است – پیشنهاد می‌کنیم این مقاله مناسب را از دست ندهید! (بیشتر بخوانید: اسم در انگلیسی بسیار رایج می‌باشد).

همه ما کودکانی را می‌شناسیم که با صدای بلند و تقریباً رباتیکی می‌خوانند. درک معنای چیزی که آنها می‌خوانند دشوار است. ممکن است خیلی سریع بخوانند یا خیلی آهسته و پر زحمت بخوانند.

از سوی دیگر، وقتی کسی با صدای بلند و روان می‌خواند، درک آنچه می‌خواند آسان است و گوش دادن به او لذت بخش است. خوانندگان مسلط بر کلمات خاصی تأکید می‌کنند و با بیان آنها معنا را منتقل می‌کنند.

روان خواندن چیست؟

تسلط توانایی خواندن با دقت، سرعت مناسب و بیان معنادار است.

تسلط نیز شاخص قابل توجهی برای درک مطلب است. وقتی کودکان می‌توانند روان بخوانند، به این معنی است که به جای استفاده از نیروی مغز برای رمزگشایی، می‌توانند توجه خود را به معنای متن معطوف کنند.

و این موضوع حتی بهبود هم پیدا می‌کند. وقتی دانش‌آموزان به سطوح بالاتری از تسلط برسند، می‌توانند از استراتژی‌های فراشناختی استفاده کنند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند آنچه را که می‌خوانند تجسم کنند، سؤال کنند، تفسیر کنند و حتی می‌توانند در هنگام خواندن متن به احساسات و نظرات خود فکر کنند. این بالاترین سطح درک مطلب است.

چگونه تسلط خواندن زبان انگلیسی را توسعه دهیم؟ (ویژه کودکان)

بدیهی است که تسلط بسیار مطلوب است. پس بیایید در مورد اینکه چگونه می‌توانیم فرزندتان را به این نقطه برسانیم صحبت کنیم. (بیشتر بخوانید: ساختار جمله در انگلیسی را حتما یاد بگیرید).

مهارت های رمزگشایی خوب اولویت هستند

تا زمانی که فرزندتان نتواند تمام کلمات متن را رمزگشایی کند، حتی در زمینه روانخوانی، کار را شروع نکنید.

آیا کودک شما بر سر کلمات می‌لنگد؟ کلمات جایگزین؟ آیا نیاز به صداگذاری چند کلمه در صفحه دارید؟ اینها همه نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد ابتدا باید روی رمزگشایی کار کنید. در غیر این صورت، هر دو ناامید خواهید شد.

در مورد هرچیزی که به خواندن مربوط می‌شود، قبل از اینکه انتظار تسلط خواندن (روانخوانی) داشته باشیم، توجه زیادی به رمزگشایی می‌کنیم.

بچه ها کلمات را به صورت مجزا می‌خوانند (روی فلش کارت هایی که ما آنها را کارت ورد می‌نامیم).

آنها کلمات را در عبارات می‌خوانند.

سپس کلمات را در جمله می‌خوانند.

آنها با کلمات موجود در برگه‌های فعالیت‌های سرگرم کننده و انگیزشی روبرو می‌شوند.

و در نهایت با کلمات در داستان های کوتاه مواجه می‌شوند.

تا این مرحله، دانش‌آموزان دایره لغات بینایی خود را به میزان قابل توجهی گسترش داده‌اند و برای اکثر کلمات داستان به نقطه خودکاری رسیده‌اند.

اهمیت واژگان برای تسلط

آیا کودک شما معنای تمام کلماتی را که می‌خواند می‌فهمد؟

در صورتی که پاسخ شما منفی است، تسلط برای هر دوی شما یک نبرد دشوار خواهد بود. حتی اگر بتواند کلمات را به درستی رمزگشایی کند، وقتی به کلمه‌ای برخورد می‌کند که معنایش را نمی‌فهمد، نمی‌تواند روان و با بیان بخواند.

آیا تا به حال سعی کرده‌اید کتابی در مورد موضوعی که با آن آشنایی ندارید بخوانید؟ همانطور که با کلماتی روبرو می‌شوید که معنایش را نمی‌دانستید یا متوجه نمی‌شدید، احتمالاً تسلط شما از بین رفته است. و به احتمال زیاد، زمانی که به پایان یک جمله رسیدید، احتمالاً فراموش کرده‌اید که قسمت اول جمله چه می‌گوید.

به همین دلیل است که ما مطمئن می‌شویم که دانش‌آموزان تمام کلمات داستان‌های کوتاه را در برنامه خواندن ما بدون اینکه داستان‌ها را با کلمات ساده بی‌تفاوت کنند، بفهمند. ما عمداً کلماتی را معرفی می‌کنیم که به احتمال زیاد برای خواننده جدید هستند. ما از مکان‌های جغرافیایی جالب و جذاب و همچنین از تنوع زیادی از موقعیت‌ها و ملیت‌های تاریخی استفاده می‌کنیم.

اما ما خوانندگان را بدون امید به درک آنچه می خوانند سرگردان نمی‌گذاریم.

در عوض، قبل از خواندن هر داستان، بحث‌های جلب توجه کوتاهی داریم. ما کلمات واژگان جدید را از طریق تصاویر برجسته می‌کنیم، و آنچه دانش آموز از قبل می‌داند را می‌گیریم و از آن به عنوان “قلاب” برای کلمات واژگان جدید استفاده می‌کنیم.

با این روش، دانش آموز وقتی دوباره با کلمه‌ای در داستان های کوتاه مواجه می‌شود، آمادگی ذهنی پیدا می‌کند. او می‌تواند کلمه را به آرامی بخواند، زیرا می‌داند چگونه باید تلفظ شود، و می‌تواند به تجسم خط داستانی در ذهن خود ادامه دهد، زیرا او با معنی آن دست و پنجه نرم نمی‌کند.

وقتی صحبت از خواندن روان به میان می‌آید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا داشتن واژگان خوب و متناسب با آنچه فرزند شما در مورد آن می‌خواند کمک بزرگی است.

یک الگوی خوب ارائه دهید

یکی دیگر از عوامل مهم در توسعه روانی، نیاز به الگوهای روانی است. وقتی کودک شما در خواندن روان می‌شنود، تقلید آن برای او آسان‌تر خواهد بود و در نهایت آن را متعلق به خود می‌کند.

وقتی برای فرزندتان با صدای بلند می‌خوانید و برای آن مثال می‌زنید کودک شما از نظر ذهنی لحن، سرعت و انحرافات شما را جذب می‌کند. این یکی از دلایلی است که ما شما را تشویق می‌کنیم که هر روز حداقل 20 دقیقه برای فرزندتان با صدای بلند بخوانید. فرزند شما با این که چگونه صدای خواننده به معنادار شدن متن نوشته شده کمک می‌کند، آشنا می‌شود.

مطلبی که در این صفحه مطالعه کردید صرفا یک رپورتاژ آگهی است و تمام محتوای آن توسط سفارش دهنده آگهی تهیه شده است. تک دیک هیچ‌گونه مسئولیتی پیرامون این مطلب و محتوای صفحاتی که به آن‌ها در این مطلب لینک داده شده است یا خدمات مرتبط با آن‌ها بر عهده نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *