تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نمای کلی در کنسول جستجوی گوگل

نمای کلی (Overview)، یکی از صفحات پرکاربرد در کنسول جستجوی گوگل است. این صفحه خلاصه ای از کارایی و عملکرد سایت (یا خاصیت) انتخابی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر مایلید نمایی کلی از بخش‌های مهم کنسول جستجوی گوگل را در یک نگاه مشاهده کنید می‌توانید هر از گاهی به صفحه Overview سر بزنید و محتوای آن را بررسی کنید. از همین رو این صفحه برای افراد مختلف نظیر کارشناسان سئو، مدیران کسب و کار، صاحبان سایت ها، توسعه دهنده های سایت و … صفحه‌ای کاربردی به شمار می‌رود.

چه اطلاعاتی در صفحه Overview گوگل سرچ کنسول نمایش داده می‌شود؟

در ابتدای صفحه Overview نمایی از کارایی جستجوی صفحات سایت در گوگل را مشاهده می‌کنید. این بخش شامل تعداد کلیک ها روی صفحات سایت شما در نتایج جستجو همراه با نمودار است.

نمودار و کارایی یا Performance در کنسول جستجوی گوگل شامل تعداد کلیک ها در نتایج جستجو

وضعیت ایندکس صفحات نیز در همین صفحه قابل مشاهده است. این بخش تعداد صفحات ایندکس شده و تعداد صفحات ایندکس نشده را همراه با با یک نمودار نمایش می‌دهد.

نمودار و وضعیت ایندکس صفحات در صفحه Overview کنسول جستجوی گوگل شامل تعداد صفحات ایندکس شده و ایندکس نشده

خلاصه‌ای از تجربه کاربری روی دستگاه های دسکتاپ و موبایل هم در صفحه Overview قابل مشاهده هستند. تعداد صفحات خوب و شکست خورده از لحاظ استفاده پذیری روی موبایل (Mobile Usability)، از لحاظ عملکرد و سرعت لود صفحات و ظاهر آن‌ها در حالت دسکتاپ و موبایل به صورت خلاصه در این قسمت ظاهر می‌شوند.

بخش تجربه کاربری در صفحه Overview کنسول جستجوی گوگل

علاوه بر این برخی اطلاعات مربوط به بهبود جستجو و صفحات AMP در این صفحه قرار می‌گیرند.

بخش بهبودها در صفحه نمای کلی

در صورتی که در این صفحه خطای قابل توجهی در پوشش و ایندکس یا وضعیت صفحات مشاهده کردید می‌توانید به گزارش های جزئی مربوط به آن بخش مراجعه کنید. اگر هم متوجه کاهش میزان کلیک ها در نتایج جستجو شدید می‌توانید برای بررسی بیشتر به گزارش‌های مرتبط مراجعه کنید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *