تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خط فرمان لینوکس – تشخیص نوع فایل با دستور file

تشخیص نوع فایل با file

طی کاوش سیستم، دانستن اینکه فایل ها شامل چه محتوایی هستند مفید خواهد بود. به این منظور از دستور file برای تشخیص نوع فایل استفاده می‌کنیم. همانطور که پیشتر گفتیم، نام فایل ها در لینوکس لزوما محتویات فایل را منعکس نمی‌کنند. در حالی که به طور معمول انتظار می‌رود یک فایل با نامی مثل “picture.jpg” حاوی یک تصویر فشرده JPEG باشد، این موضوع در لینوکس الزامی نیست. ما می‌توانیم دستور file را به این صورت به کار ببریم:

الگوی دستور file در لینوکس برای مشاهده شرح مختصری از محتویات فایل ها

هنگام فراخوانی، دستور file شرح مختصری از محتویات فایل را چاپ می‌کند. برای مثال:

نمایی از نتیجه دستور file برای مشاهده شرح مختصری از محتویات فایل

انواع فراوانی از فایل ها وجود دارد. در واقع، یکی از ایده‌های رایج در سیستم عامل های شبه-یونیکس مانند لینوکس اینست که “هرچیزی یک فایل است”. همانطور که به درس‌های‌مان ادامه می‌دهیم، خواهیم دید که این جمله چقدر درست است.

در حالی که بسیاری از فایل‌های موجود در سیستم ما آشنا هستند، به عنوان مثال MP3 و JPEG، انواع بسیاری (از فایل ها نیز) وجود دارند که کمتر واضح هستند و تعدادی هم وجود دارند که کاملا ناآشنا هستند.


متن بالا بخشی از ترجمه کتاب The Linux Command Line (به فارسی: خط فرمان لینوکس) نوشته William Shotts است که نسخه اصلی آن از طریق وبسایت رسمی کتاب (https://linuxcommand.org) قابل دسترسی است. (فهرست مطالب کتاب خط فرمان لینوکس).

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “خط فرمان لینوکس – تشخیص نوع فایل با دستور file

    • امیرحسین شهسواری

      دوست عزیز بابت بخش دوم که واقعا لطف دارید. ولی بخش اول هم واقعا اغراق می‌کنید :) طوری که کسی ندونه هم متوجه میشه از هم کلاسی های قدیمی و عزیز من هستید :) ممنون به خاطر انرژی مثبت شما.

      پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *