تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اضافه کردن خاصیت وبسایت جدید به کنسول جستجوی گوگل

همانطور که در مقاله آشنایی با خاصیت وبسایت در کنسول جستجوی گوگل آموختید هر وبسایت در قالب یک خاصیت (یا Property) در پنل کنسول جستجوی گوگل مدیریت می‌شود. برای مدیریت یک پراپرتی یا خاصیت وبسایت در کنسول جستجوی گوگل لازم است ابتدا پراپرتی موردنظر به پیشخوان این سرویس در حساب کاربری شما اضافه شود.

اگر فرد دیگری مجوز دسترسی به یک خاصیت را به حساب کاربری شما داده باشد می‌توانید به راحتی پس از باز کردن بخش انتخاب کننده خاصیت، عنوان خاصیت را در فهرست خاصیت‌ها مشاهده کنید. در غیراینصورت لازم است خاصیت را مطابق با روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم به کنسول جستجوی گوگل خود اضافه کنید.

چگونه یک خاصیت وبسایت جدید را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنیم؟

برای افزودن یک خاصیت یا پراپرتی جدید وبسایت لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: بخش کشوئی انتخاب کننده خاصیت را باز کنید.

گام دوم: روی گزینه Add property در لیست کلیک کنید. این گزینه در انتهای فهرست قابل مشاهده است.

انتخاب گزینه Add property برای اضافه کردن خاصیت وبسایت جدید به کنسول جستجوی گوگل

گام سوم: با انجام مرحله قبل، بخشی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. متناسب با نوع خاصیتی که می‌خواهید به گوگل سرچ کنسول اضافه کنید لازم است در بخش Domain دامنه یا زیردامنه و یا در بخش URL prefix پیشوند نشانی موردنظرتان را وارد کنید. سپس روی دکمه Continue مربوط به همان بخش کلیک کنید.

ایجاد یک خاصیت دامنه در گوگل سرچ کنسول

به عنوان مثال در تصویر فوق برای ایجاد یک خاصیت دامنه (برای دامنه example.com) مقدار example.com در فیلد بخش مربوطه وارد شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با خاصیت وبسایت در کنسول جستجوی گوگل

گام چهارم: در این مرحله لازم است مراحل وریفای (تأیید مالکیت یا امکان دسترسی به بخش‌های مدیریتی سایت) را دنبال کنید.

وریفای خاصیت وبسایت و مالکیت یا دسترسی به بخش مدیریت سایت برای تأیید در کنسول جستجوی گوگل

از جمله روش‌های تأیید یا Verification خاصیت‌های وبسایت می‌توان به:

  • اضافه کردن یک رکورد DNS از نوع TXT با مقداری که توسط کنسول جستجوی گوگل مشخص می‌شود (این، تنها روش برای وریفای خاصیت های دامنه است)
  • آپلود یک فایل مشخص (که توسط کنسول جستجوی گوگل در اختیار شما قرار می‌گیرد) در دایرکتوری ریشه سایت
  • درج یک تگ متا با محتوای خاص در صفحه خانه سایت

و … اشاره کرد. انجام مراحل وریفای ممکن است متناسب با ابزارها و امکاناتی که ارائه‌دهنده خدمات دامنه یا میزبانی وب و … در اختیار شما قرار می‌دهد اندکی متفاوت باشد. (معمولا می‌توانید راهنمای انجام این مراحل را به آسانی پیدا کنید).

پس از انجام مراحل موردنیاز، روی دکمه Verify در همین بخش کلیک کنید تا کنسول جستجوی گوگل انجام مراحل توسط شما را ارزیابی و تأیید کند. پس از تأیید موفق، خاصیت موردنظر به فهرست خاصیت‌های کنسول جستجوی گوگل شما اضافه می‌شود.

چند نکته در مورد افزودن پراپرتی جدید به گوگل سرچ کنسول

اگر در مرحله آخر نمی‌توانید بلافاصله مراحل وریفای را انجام دهید کافیست روی دکمه Verify later کلیک کنید تا خاصیت به صورت وریفای نشده به لیست خاصیت های کنسول اضافه شود. در آینده هر زمان مایل بود می‌توانید روی این خاصیت در لیست کشویی انتخاب خاصیت کلیک کنید تا بخش وریفای مجددا نمایان شود. پس از انجام مراحل وریفای می‌توانید مشابه با آنچه گفتیم روی دکمه Verify کلیک کنید.

با وریفای کردن یک خاصیت، گوگل متوجه می‌شود دنبال افزودن یک خاصیت وبسایت بی‌ارتباط با خودتان نیستید. از آنجایی که اطلاعات کنسول جستجوی گوگل می‌تواند حساس باشد و در ضمن دسترسی به این کنسول امکان ایجاد تغییرات روی نحوه حضور سایت در موتور جستجوی گوگل را فراهم می‌کند وریفای کردن خاصیت سایت برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز ضروری است.

معمولا ظرف چند روز بعد از افزودن خاصیت، داده های مربوط در بخش خاصیت اضافه شده نمایان می‌شود.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *