تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کراپ کردن تصویر در مایکروسافت ورد

کراپ کردن یا بریدن بخشی از تصویر یکی دیگر از ویرایش های رایجی است که روی تصاویر در مایکروسافت ورد قابل انجام است. طی عمل کراپ (Crop) بخش هایی از تصویر که به هر دلیلی موردنیاز کاربر نیست حذف می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه کراپ کردن یا بریدن تصاویر آشنا می‌شوید.

نحوه کراپ یا بریدن یک تصویر در ورد

برای بریدن یا کراپ کردن یک تصویر در ورد می‌توانید از دو روش ساده زیر استفاده کنید.

روش اول – با کمک زبانه Format تصاویر

در این روش کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: تصویر موردنظر را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی تصویر کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به تصاویر در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی تصویر یا انتخاب آن، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Crop در گروه Size کلیک کنید.

گزینه Crop در زبانه Format مربوط به تصاویر در ورد
نمایی از دکمه Crop در زبانه Format مربوط به تصاویر

با انجام این کار گیره های ضخیم و سیاه رنگی مشابه با نمونه زیر روی تصویر نمایان می‌شود.

گیره های کراپ برای برش تصویر در ورد

گام سوم: گیره های کراپ را با کمک ماوس به میزان موردنیاز جابجا کنید. ناحیه داخلی این گیره ها بخشی از تصویر را که می‌خواهید پس از عمل کراپ باقی بماند مشخص می‌کند. بخش‌های بیرونی که پنهان خواهند شد نیز در این مرحله مشابه با نمونه زیر به صورت کم رنگ نمایش داده می‌شود.

تعیین ناحیه کراپ با کمک گیره های کراپ و ماوس در ورد

نکته: برای جابجایی گیره های کراپ مراقب باشید به اشتباه گیره‌های تغییر اندازه تصویر (گیره‌های دایره‌ای کوچک در اطراف تصویر) را جابجا نکنید. همانطور که مشاهده می‌کنید این دو نوع گیره در حالت ابتدایی بسیار به هم نزدیک هستند.

گام چهارم: پس از تعیین ناحیه، روی محلی خارج از تصویر کلیک کنید یا کلید Esc را فشار دهید. به این ترتیب عمل کراپ یا بریدن تصویر تکمیل می‌شود.

نتیجه کراپ (Crop) یا برش تصویر در ورد

نکته: اگر هنگام جابجایی یک گیره در گام سوم، کلید Ctrl را پایین نگه دارید گیره سمت مقابل نیز به طور مساوی جابجا می‌شود. برای مثال در نمونه زیر با جابجایی گیره پایین – وسط به سمت بالا، گیره بالا – وسط نیز به همان اندازه به سمت پایین جابجا و تصویر از هر دو سمت کراپ می‌شود.

فشردن همزمان کلید Ctrl همراه جابجایی یک گیره باعث کراپ مساوی در دو سمت می شود

روش دوم – با کمک راست کلیک روی تصویر

شما می‌توانید به جای گام‌های اول و دوم از روش دیگری هم کمک بگیرید. در این روش کافیست روی تصویر موردنظر راست کلیک کنید و گزینه Crop را انتخاب کنید. سپس گام‌های سوم و چهارم را مشابه با روش قبل دنبال کنید.

گزینه Crop در کنار منوی راست کلیک روی تصویر در ورد
گزینه Crop که با راست کلیک روی تصویر همراه با منوی راست کلیک نمایان می‌شود.

چند نکته در مورد برش تصویر در ورد

اگر نتیجه کراپ، دلخواه شما نیست می‌توانید با کمک قابلیت آندو در ورد، تصویر را به حالت قبل برگردانید.

به علاوه با انتخاب مجدد ابزار Crop، بخش‌های ناپیدای تصویر نمایان می‌شود و امکان تغییر ناحیه برش فراهم می‌شود. به عبارت بهتر در حالت پیشفرض، بخش های حذف شده تصویر در اثر کراپ صرفا داخل سند پنهان می‌شود. شما با کمک قابلیت فشرده سازی تصویر در ورد می‌توانید این بخش‌ها را از سند حذف کنید و به این ترتیب حجم تصاویر و همچنین فایل سند را کاهش دهید.

کراپ تصویر به صورت شکل های مختلف

شما در ورد می‌توانید علاوه بر کراپ معمولی (یا مستطیلی)، تصویر را در قالب اشکال مختلف (مانند بیضی، دایره، قلب و …) نیز کراپ کنید. برای این منظور لازم است پس از انتخاب تصویر، روی فلش کنار دکمه Crop در زبانه Format کلیک کنید. با انجام این کار فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

نمایی از فهرست دکمه Crop در زبانه Format ورد

در ادامه می‌توانید از بخش Crop to Shape، شکل موردنظر را برای کراپ تصویر انتخاب کنید.

کراپ تصویر در قالب شکل ها در ورد با انتخاب گزینه Crop to Shape در ورد

به این ترتیب تصویر در قالب شکل انتخابی کراپ می‌شود.

کراپ یا برش تصویر در قالب یک شکل بیضی در ورد

برش تصویر بر اساس نسبت تصویر

شما در ورد می‌توانید بر اساس نسبت های تصویر متداول نیز تصویر خود را در ابعاد استاندارد کراپ کنید. برای این منظور لازم است پس از انتخاب تصویر، روی فلش کنار دکمه Crop در زبانه Format کلیک کنید. سپس در فهرست باز شده از بخش Aspect Ratio، نسبت تصویر موردنظر خود را انتخاب کنید.

کراپ بر اساس نسبت تصویر (Aspect Ratio) در ورد

با انجام این کار مستطیلی برای کراپ متناسب با نسبت تصویر انتخابی نمایان می‌شود. (به عبارت بهتر نسبت ابعاد ناحیه کراپ معادل با همان نسبت انتخابی خواهد بود. برای مثال 3:4 به این معناست که نسبت عرض به طول ناحیه کراپ برابر 3 به 4 خواهد بود). در صورت نیاز می‌توانید این ناحیه را جابجا کنید یا آن را با کمک گیره های کراپ تغییر دهید. در پایان نیز می‌توانید مشابه با گام چهارم، عمل کراپ را تکمیل کنید.

کراپ تصویر بر اساس نسبت تصویر مشخص در ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *