تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عنوان سند و المان <title> در HTML

المان <title> در HTML عنوان سند یا صفحه جاری را تعریف می‌کند. این عنوان در واقع همان متنی است که در نوار عنوان یا زبانه مرورگر نمایش داده می‌شود. به علاوه معمولا از همین عنوان برای متن پیشفرض بوکمارک در مرورگرها استفاده می‌شود.

نحوه درج عنوان سند و استفاده از المان <title> در HTML

المان <title> در بخش <head> سند اچ‌تی‌ام‌ال قرار می‌گیرد. متن عنوان سند نیز مابین تگ شروع <title> و تگ پایان </title> درج می‌شود. نمونه‌ای از این المان را در کد HTML زیر مشاهده می‌کنید.

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <title>Page Title</title>
  <meta charset="utf-8">
 </head>
 <body>
  <p>This is a simple paragraph.</p>
 </body>
</html>

در تصویر زیر عنوان این صفحه را روی زبانه مربوط به صفحه در مرورگر گوگل کروم مشاهده می‌کنید.

عنوان یک سند یا صفحه HTML روی زبانه یک مرورگر وب

نکته: فراموش نکنید تنها یک المان <title> در هر سند درج می‌شود. به علاوه داخل این المان صرفا می‌بایست محتوای متنی قرار بگیرد.

عنوان صفحه وب و سئو

عنوان یک صفحه وب نقش ویژه‌ای در حوزه بهینه سازی موتور جستجو یا سئو (SEO) ایفا می‌کند. به عبارت بهتر عنوان صفحه یکی از فاکتورهای مهمی است که توسط موتورهای جستجو برای تعیین موقعیت صفحه در نتایج جستجو استفاده می‌شود. افزون بر این، همین عنوان برای آیتم مربوط به صفحه در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.

انتخاب یک عنوان مناسب برای هر صفحه وب صرفا به جایگاه صفحه در نتایج جستجو کمک نمی‌کند. عبارتی که در قالب عنوان صفحه در فهرست نتایج موتور جستجو نیز مشاهده می‌شود می‌تواند کاربر را برای ورود به صفحه تشویق کند. موضوعی که در کنار سایر فاکتورها باعث می‌شود کاربر یک نتیجه جستجو را نسبت به سایر نتایج ترجیح دهد.

چند نکته جهت انتخاب عنوان مناسب برای صفحه

هنگام نگارش عنوان برای صفحه رعایت موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 • سعی کنید عنوان صفحه یک متن توصیفی، با معنی و به اندازه کافی طولانی باشد. این متن می‌بایست حاوی موضوع و کلمات اصلی محتوای صفحه باشد. چنین متنی در مقایسه با عنوانی کوتاه که تنها شامل یک یا دو کلمه می‌شود نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. برای مثال اگر محتوای یک صفحه پیرامون کلیدهای میانبر در سیستم عامل ویندوز است عبارت “کلیدهای میانبر پرکاربرد در ویندوز” می‌تواند گزینه مناسبی برای عنوان صفحه باشد.
 • موتورهای جستجو معمولا برای نتایج جستجو حداکثر 50 تا 60 کاراکتر از عنوان را نمایش می‌دهند. بنابراین سعی کنید عنوان صفحه بیش از حد طولانی نباشد.
 • لیستی از چند کلمه کلیدی، گزینه مناسبی برای عنوان صفحه نیست. چنین عبارتی می‌تواند از لحاظ سئو نتیجه منفی به همراه داشته باشد. به علاوه یک عبارت نامناسب می‌تواند از ورود کاربر به صفحه جلوگیری کند یا مانع از مطالعه محتوای آن شود.
 • سعی کنید عنوان صفحه در میان صفحات کل سایت، عبارتی منحصربفرد و غیرتکراری باشد.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *