تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی بیشتر با جزئیات ناحیه کد در ویرایشگر اسکرچ

همانطور که در مقاله آشنایی با ویرایشگر اسکرچ و نحوه ایجاد پروژه جدید آموختید ناحیه کد (Code area) بخشی از ویرایشگر اسکرچ است که در آن قطعات مختلف کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و برنامه یا اسکریپت ها را شکل می‌دهند. در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با جزئیات این ناحیه بیشتر آشنا می‌شوید.

یادآوری: زمانی که زبانه کد فعال باشد ناحیه کد در کنار پالت قطعه ها قابل مشاهده است. صحنه و همچنین هر شکلک دارای ناحیه‌های کد مجزا و اختصاصی خود هستند. با انتخاب یک شکلک در بخش شکلک‌ها یا کلیک روی بخش جزئیات صحنه، ناحیه کد مربوط به آن نمایش داده می‌شود. در واقع محتویات ناحیه کد برای صحنه یا هر شکلک متفاوت خواهد بود.

نمایی از ناحیه کد در اسکرچ
نمایی از ناحیه کد در ویرایشگر اسکرچ. در این تصویر ناحیه کد مربوط به شکلک گربه اسکرچ را مشاهده می‌کنید. ناحیه کد در زبانه کد و کنار پالت قطعه ها قرار می‌گیرد.

قرار دادن قطعه ها در ناحیه کد اسکرچ

برای قرار دادن قطعات در ناحیه کد کافیست ابتدا شکلک موردنظر یا صحنه را انتخاب کنید. تصویر بندانگشتی نمایش داده شده در بالای ناحیه کد نیز شما را مطمئن می‌کند در ناحیه کد مناسب قرار دارید یا خیر. حالا کافیست قطعه موردنظر خود را از پالت قطعه‌ها به ناحیه کد بکشید و در محل مناسب رها کنید. به این عمل، کشیدن و رها کردن یا درگ و دراپ (Drag and drop) گفته می‌شود.

قطعه‌ها در ناحیه کد می‌توانند به هم متصل شوند یا داخل یکدیگر قرار بگیرند. برای این کار می‌توانید قطعه‌ای را به محل مناسب (مانند کنار یا داخل قطعه دیگر) نزدیک کنید و سپس آن را رها کنید. در تصویر زیر نمونه‌هایی از نحوه قرارگیری قطعه ها در ناحیه کد را مشاهده می‌کنید.

نمایی از قرار دادن یا اضافه کردن قطعه ها در ناحیه کد اسکرچ
انتقال قطعه ها از پالت قطعه ها به ناحیه کد یک شکلک. در این تصویر چگونگی افزودن قطعه ها در ناحیه کد، نحوه قرارگیری قطعه‌ها کنار هم یا داخل یکدیگر را مشاهده می‌کنید.

منوی راست کلیک در ناحیه کد

وقتی روی بخشی خالی از ناحیه کد راست کلیک می‌کنید یک منوی زمینه‌ای مشابه با تصویر زیر آشکار می‌شود.

منوی راست کلیک روی بخش خالی ناحیه کد در اسکرچ
منوی راست کلیک روی بخشی خالی از ناحیه کد

رایج‌ترین آیتم‌هایی که در این منو مشاهده می‌کنید عبارتند از:

  • واگرد یا آندو (Undo): این گزینه آخرین ویرایش انجام شده را به حالت قبلی برمی‌گرداند.
  • باز انجام یا ریدو (Redo): این گزینه عملی که آندو کرده‌اید را مجددا انجام می‌دهد.
  • مرتب کردن قطعه‌ها (Clean Up): این گزینه قطعه‌ها را در ناحیه کد مرتب می‌کند.
  • افزودن یادداشت (Add Comment): این گزینه امکان ایجاد و نوشتن یادداشت یا کامنت را در ناحیه کد فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توانید در مورد عمل یا هدفی که در ناحیه کد دنبال می‌کنید توضیح بدهید. این یادداشت‌ها به شما یا افراد دیگری که در آینده محتویات پروژه شما را مشاهده می‌کنند کمک می‌کند هدف و نحوه کارکرد اسکریپت را بهتر و آسان‌تر متوجه شوند.
  • حذف هر … قطعه (Delete … Blocks): این گزینه تمام قطعه های موجود در ناحیه کد فعلی را حذف می‌کند. برای مثال اگر 6 قطعه در ناحیه کد قرار داشته باشد این گزینه به صورت “حذف هر 6 قطعه” خواهد بود.

منوی راست کلیک روی قطعه ها

در صورتی که روی یک قطعه در ناحیه کد راست کلیک کنید منویی مشابه با تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

نمایی از منوی راست کلیک روی یک قطعه در ناحیه کد اسکرچ
منوی راست کلیک روی یک قطعه

این منو شامل موارد زیر است:

  • تکثیر (Duplicate): این گزینه قطعه (یا قطعه های) مربوطه را تکثیر می‌کند. این کار با ایجاد یک نسخه جدید یکسان با نمونه قبلی (حتی از نظر قسمت‌های قابل تغییر قطعه‌ها) انجام می‌شود. نسخه جدید را هم می‌توانید در ناحیه کد جابجا کنید، به قطعات دیگر متصل کنید یا تغییر دهید.
  • افزودن یادداشت (Add Comment): این گزینه امکان افزودن یادداشت یا کامنت را برای قطعه‌ای که روی آن راست کلیک کرده‌اید فراهم می‌کند. اگر مایلید برای یک قطعه به طور دقیق‌تر توضیحاتی بنویسید این گزینه به شما کمک می‌کند.
  • حذف قطعه (Delete Block): این گزینه قطعه‌ای که روی آن راست کلیک کرده‌اید را حذف می‌کند. در صورتی که این قطعه شامل قطعه های دیگری باشد نام این گزینه به صورت حذف هر … قطعه (Delete … Blocks) تغییر می‌کند و قطعه را با تمام قطعه های داخلی آن حذف می‌کند.

تنظیمات نمایشی ناحیه کد

اگر محتویات ناحیه کد بیشتر از بخش قابل مشاهده در صفحه باشد می‌توانید با اسکرول کردن ناحیه کد تمام قطعات را مشاهده کنید. برای این منظور می‌توانید از چرخ اسکرول، کلیک و جابجایی ماوس یا گیره‌های افقی و عمودی کنار ناحیه کد استفاده کنید.

در بخش پایینی ناحیه کد سه دکمه قابل مشاهده است. در صورتی که مایلید محتویات ناحیه کد بزرگتر یا کوچکتر نمایش داده شوند می‌توانید از دکمه های ذره‌بین استفاده کنید. همچنین با کلیک روی دکمه سوم، محتویات ناحیه کد در وسط صفحه قرار می‌گیرند.

ابزارهای اسکرول و بزرگنمایی ناحیه کد
گیره‌های اسکرول و دکمه‌های بزرگنمایی، کوچکنمایی و قرارگیری قطعات در مرکز ناحیه کد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *