تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر فرمت و جهت متن داخل شکل در مایکروسافت ورد

شما می‌توانید مشابه با متون عادی، فرمت متن داخل شکل ها در مایکروسافت ورد را تغییر دهید. علاوه بر این، جهت متن داخل شکل را هم می‌توانید به صورت بالا به پایین یا برعکس تغییر دهید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه انجام این تغییرات آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: اضافه کردن متن به شکل در مایکروسافت ورد

چگونه فرمت و جهت متن داخل یک شکل را در ورد تغییر دهیم؟

تغییر فرمت متن داخل شکل

همانطور که گفتیم شما می‌توانید فرمت یا قالب متن داخل شکل را مشابه با متون عادی تغییر دهید. کافیست ابتدا متن داخل شکل یا بخشی از آن را انتخاب کنید. سپس از طریق ابزارهای موجود در زبانه Home یا نوار ابزار کوچک، اندازه فونت، استایل، رنگ و … متن را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: کلیات روش‌های تغییر فرمت متن در مایکروسافت ورد

تغییر جهت متن داخل شکل

برای تغییر جهت متن داخل شکل می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: شکل موردنظر خود را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید یک بار روی شکل کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به شکل ها (زیرمجموعه Drawing Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی شکل یا انتخاب آن، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Text Direction در گروه Text کلیک کنید. به این ترتیب منویی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

تغییر جهت متن داخل شکل با کمک گزینه Text Direction در زبانه Format ریبون ورد

گام سوم: برای نمایش متن به صورت معمولی یا افقی، گزینه Horizontal (حالت پیشفرض) را انتخاب کنید. به منظور چرخش 90 درجه یا 270 درجه نیز لازم است گزینه Rotate all text 90° یا Rotate all text 270° را انتخاب کنید. برای متون انگلیسی، چرخش 90 درجه متن معادل با نمایش متن به صورت عمودی از بالا به پایین است. چرخش 270 درجه نیز معادل با نمایش متن به صورت عمودی از پایین به بالاست. فراموش نکنید برای متون فارسی این وضعیت برعکس می‌شود (برای مثال چرخش 90 درجه متون فارسی، باعث نمایش متن به صورت از پایین به بالا می‌شود).

نمایی از متن داخل شکل در مایکروسافت ورد با چرخش 90 درجه که به صورت عمودی از بالا به پایین نمایش داده می‌شود.
نمایی از متن داخل شکل با چرخش 90 درجه که به صورت عمودی از بالا به پایین نمایش داده می‌شود.

تغییر تراز عمودی متن داخل شکل

برای تغییر تراز عمودی متن داخل شکل در ورد می‌توانید در زبانه Format از گزینه Align Text که در همان گروه Text قرار دارد کمک بگیرید.

تغییر تراز عمودی متن داخل شکل با کمک گزینه Align Text در زبانه Format ریبون مایکروسافت ورد

گزینه Middle در این منو متن را در وسط شکل نمایش می‌دهد. گزینه‌های Top و Bottom نیز به ترتیب متن را به بالا و پایین شکل منتقل می‌کنند.

نمایی از متن داخل شکل در مایکروسافت ورد با تراز عمودی Top که در بالای شکل قرار گرفته است.
نمایی از متن داخل شکل با تراز عمودی Top که در بالای شکل قرار گرفته است.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *