تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

وارونصب Uninstallation

وارونصب یا Uninstallation چیست؟

وارونصب (Uninstallation) به فرایندی گفته می‌شود که طی آن یک نرم افزار یا بخش‌هایی از آن از روی رایانه کاربر حذف می‌شود. در واقع، Uninstall کردن یک نرم افزار معکوس فرآیند نصب (Install) می‌باشد و با نام Deinstall نیز شناخته می‌شود. توجه داشته باشید عبارت “لغو نصب” که در زبان فارسی به عنوان معادلی غیررسمی برای این اصطلاح رایج شده است ممکن است به معنای لغو نمودن فرآیند نصب نیز تلقی شود، از اینرو تک دیک واژه‌ی “وارونصب” را به عنوان معادل فارسی این اصطلاح پیشنهاد می‌کند.

باتوجه به اینکه حذف یک نرم افزار و ملحقات آن به صورت دستی می‌تواند برای کاربران معمولی امر زمان‌بر و دشواری باشد این فرایند نیز همانند Installation معمولا از طریق برنامه‌ای انجام می‌شود که به Uninstaller مشهور است. معمولا در سیستم عامل ویندوز هنگام نصب نرم‌افزارها فایلی با نام uninstall.exe نیز در پوشه‌ی نرم‌افزار قرار می‌گیرد که با اجرای آن می‌توان فرایند حذف نرم‌افزار را آغاز نمود، هم‌چنین می‌توان از طریق بخش در نظر گرفته شده در کنترل پنل نیز به حذف یا تغییر یک نرم‌افزار اقدام نمود. سیاست‌های مشابهی در سایر سیستم‌عامل‌های دسکتاپ و موبایلی برای حذف یک نرم افزار پیش‌بینی شده است.

معمولا در طول حذف نرم افزار از طریق Uninstaller نیازی به درگیری کاربر وجود ندارد و تمام فرایند به صورت تقریبا خودکار انجام می‌شود. البته هنگام حذف برخی از نرم‌افزارها به صورت جزئی واکنش کاربر نیز مورد نیاز خواهد بود. به عنوان نمونه کاربر می‌تواند بخش‌هایی از نرم افزار که تمایل به حذف آن‌ها دارد را انتخاب کند و یا تعیین کند علاقه‌ای به نگه‌داری داده‌ها یا تنظیمات ذخیره شده توسط نرم افزار دارد یا خیر؟ همین‌طور ممکن است دلیل کاربر برای حذف نرم‌افزار نیز پرسیده شود که پاسخ یا فیدبک او برای سازندگان نرم‌افزار ارسال می‌شود.

فراخوانی برنامه Uninstaller ممکن است به صورت غیرمستقیم و هنگام نصب نسخه جدید نرم افزار به شکل خودکار نیز صورت بگیرد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه مربوطه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *