تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کرش Crash

کرش یا Crash چیست؟

در سیستم‌های رایانه‌ای، کرش (Crash) یا از کار افتادن به حالتی گفته می‌شود که در آن یک برنامه از ادامه‌ی صحیح فعالیت خود باز می‌ماند. این برنامه می‌تواند یک نرم افزار کاربردی یا حتی خود سیستم عامل باشد.

معمولا در مواردی که یک نرم افزار دچار کرش می‌شود به طور اجباری بسته می‌شود اما برخی از نرم‌افزارها با مکانیزم‌هایی تلاش می‌کنند خود را به وضعیت عادی پیش از وقوع خطا بازگردانده و فعالیت خود را ادامه دهند. اگر برنامه‌ای که کرش کرده است از بخش‌های اصلی سیستم عامل باشد ممکن است کل سیستم از کار بیفتد و منجر به خطاهای بحرانی شود.

اغلب Crash ها به دلیل اجرای دستورات سطح ماشین نامعتبر نظیر مقداردهی ثبات PC پردازنده به یک آدرس نادرست رخ می‌دهند. تلاش برای خواندن یا نوشتن حافظه‌ی تخصیص داده نشده به برنامه، فراخوانی‌های سیستمی با آرگومان‌های نامعتبر، تلاش برای دسترسی به منابع سیستمی اجازه داده نشده، تلاش برای انجام اعمال ورودی و خروجی روی سخت افزارهایی که به برنامه اجازه دسترسی به آن‌ها داده نشده و … از جمله خطاهایی هستند که باعث از کار افتادن نرم‌افزارها می‌شوند. استثنائات سخت‌افزاریِ غیر قابل مدیریت نیز از جمله رایج‌ترین دلایل کرش در سیستم‌عامل‌ها به شمار می‌روند.

برخی از کرش‌ها می‌توانند از نظر امنیتی نیز مشکل‌آفرین باشند و برای هکرها یا نرم افزارهای مخرب امکان اجرای کدهای دلخواه را فراهم آورند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *