خط خورده Strikethrough

خط خورده یا Strikethrough چیست؟

خط خورده (استرایکترو یا Strikethrough) به نمایش کلمات با یک خط افقی در وسط آن (مشابه Deleted Text) گفته می‌شود.

متن خط خورده یا استرایکترو Strikethrough

در برخی موارد، متن خط خورده با دو خط (Double Strikethrough یا خط خوردگی مضاعف) و حتی چند خط افقی نیز مشخص می‌شود. با این حال استفاده از مدل‌های چند خطی در مقایسه با حالت تک خطی Strikethrough، رواج کمتری دارد.

کاربردهای رایج کلمات خط خورده

در متون دست نویس (با جوهر) یا متون تایپی، رسم خط روی کلمات اغلب به این معناست که کلمات موردنظر به اشتباه نوشته شده‌اند و باید نادیده گرفته شوند. حتی در برخی متون قدیمی با رسم خط، روی کلمات مهم متن تأکید می‌شد.

اما در مورد متونی که روی صفحه نمایش ها مشاهده می‌کنید خط خوردگی متن معمولا در مواردی استفاده می‌شود که می‌خواهیم یک متن حذف شده را نشان دهیم. نمونه پرکاربرد این حالت را می‌توانید هنگام استفاده از قابلیت بازبینی (یا Review) در مایکروسافت ورد مشاهده کنید. در این حالت برای تسهیل پیگیری تغییرات، روی بخش‌های حذف شده، یک خط رسم می‌شود. به عنوان کاربردی مشابه معمولا هنگام مقایسه دو فایل متنی یا دو نسخه از کدهای برنامه نویسی، خطوط حذفی در قالب Strikethrough ظاهر می‌شوند.

متونی که روی آن‌ها خط مرکزی رسم می‌شود همچنان قابل خواندن هستند. از همینرو یکی از کاربردهای امروزی رسم خط روی متن، تأکید روی اشتباه بودن یا تغییر و بروزرسانی یک کلمه یا عبارت است.

رسم خط روی متن در نرم افزارها و صفحات وب

Strikethrough در واژه پردازها و سایر نرم افزارهای دارای قابلیت ویرایش متن

در بسیاری از نرم افزارهایی که از قابلیت نگارش و ویرایش متن پشتیبانی می‌کنند امکان رسم خط روی متن وجود دارد. برای مثال در واژه پرداز مایکروسافت ورد با کمک گزینه Strikethrough در ریبون یا در بخش تنظیمات مربوط به فونت، امکان رسم خط روی متن انتخابی فراهم می‌شود.

رسم خط روی متن با کمک گزینه Strikethrough در مایکروسافت ورد

بیشتر بخوانید: رسم خط روی متن (Strikethrough) در ورد

Strikethrough در وب

در صفحات وب برای نمایش متون حذف شده از المان <del> در HTML استفاده می‌شود. متن داخلی این المان معمولا به صورت پیشفرض با یک خط افقی روی متن توسط مرورگرهای وب رندر می‌شود.

<p>I prefer <del>red</del> <ins>green</ins> color.</p>

نحوه رندر متن خط خورده با کمک المان del در HTML

ظاهر متداول فوق برای این المان ها (و رسم خط روی متن) با کمک مقدار line-through برای ویژگی text-decoration در CSS محقق می‌شود. در مثال زیر نیز با استفاده از همین ویژگی روی متن المان‌های دارای کلاس deleted-note یک خط افقی رسم می‌شود.

.deleted-note {
  text-decoration: line-through;
}

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *