تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

متن حذف شده در HTML – المان <del>

از المان <del> در HTML برای نمایش متن حذف شده استفاده می‌شود. معمولا متن داخلی این المان توسط مرورگرهای وب با یک خط افقی (به صورت Strikethrough) رندر می‌شود. از این المان اغلب برای پیگیری تغییرات و نمایش تفاوت های نسخه جدید با نسخه قبلی یک متن یا سورس کد استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از المان <del> و درج متن حذف شده در HTML

برای استفاده از المان <del> کافیست متن موردنظر خود را مابین تگ شروع <del> و تگ پایان </del> قرار دهید. نمونه استفاده از این المان را در مثال زیر مشاهده می‌کنید.

<del>This is a deleted text</del>

نتیجه این المان مشابه با نمونه زیر خواهد بود.

نمونه ای از رندر یک متن حذف شده با کمک المان del در HTML

گفتنی است ظاهر فوق به صورت پیشفرض با کمک ویژگی text-decoration در CSS برای این المان‌ها تعیین می‌شود. برای این منظور از مقدار line-through برای ویژگی text-decoration یا text-decoration-line استفاده می‌شود.

المان <del> معمولا همراه با المان دیگری به نام <ins> نمایان می‌شود. از المان <ins> برای نمایش متن اضافه شده به سند استفاده می‌شود. متن داخلی این المان معمولا توسط مرورگر با یک خط زیر (به صورت Underline) رندر می‌شود.

<p>I prefer <del>red</del> <ins>green</ins> color.</p>

کد HTML فوق نیز به صورت پیشفرض مشابه با نمونه زیر رندر می‌شود.

نمونه رندر متن حذف شده و اضافه شده با کمک المان های del و ins در HTML

خصوصیت های قابل استفاده برای المان <del>

در تگ شروع المان <del> علاوه بر خصوصیت های عمومی اچ‌تی‌ام‌ال می‌توانید از خصوصیت های زیر نیز استفاده کنید:

خصوصیت cite: این خصوصیت، نشانی صفحه‌ای را مشخص می‌کند که در آن دلیل حذف یا تغییر متن بیان می‌شود. خصوصیت cite معمولا در مرورگرهای وب هیچ‌گونه تأثیر ظاهری روی متن المان <del> ندارد. در واقع لینکی برای هدایت به صفحه موردنظر در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد. با این حال مقدار این خصوصیت توسط اسکرین ریدرها و برخی ربات ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خصوصیت datetime: این خصوصیت، تاریخ و زمان حذف یا تغییر متن را مشخص می‌کند. خصوصیت datetime نیز در مرورگرهای وب هیچ‌گونه تأثیر ظاهری روی متن المان <del> ندارد.

در مثال زیر می‌توانید نحوه استفاده از خصوصیت‌های cite و datetime را در یک المان <del> مشاهده کنید.

<del cite="del_text.htm" datetime="2010-01-16T21:15:53Z">This is a deleted text</del>

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *