تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلید نرم Soft key

کلید نرم یا Soft key چیست؟

کلید نرم (Soft key) به کلیدهایی گفته می‌شود که برای انجام اعمال مختلف قابل برنامه‌ریزی هستند. به عبارت بهتر کلیدهای نرم برخلاف کلیدهایی که برای انجام یک یا چند عمل ثابت به کار می‌روند بسته به محیط یا شرایط به منظور انجام عمل‌های متفاوتی استفاده می‌شوند که برای آن برنامه ریزی شده‌اند.

در یکی از گونه‌های رایج، کلیدهای نرم در کنار صفحه نمایش دستگاه قرار می‌گیرند. عملکرد کلید نیز در هر لحظه کنار آن روی صفحه نمایش درج می‌شود. به این ترتیب کاربر در هر زمان از عمل اختصاص داده شده به کلید آگاه می‌شود. نمونه‌هایی از کاربردهای این نوع کلیدها را می‌توان در دستگاه‌هایی مانند خودپرداز (یا ATM) مشاهده کرد. برای مثال در این دستگاه‌ها ممکن است یک کلید نرم در صفحه نخست برای انتخاب زبان و در صفحه اصلی برای ورود به بخش انتقال وجه مورد استفاده قرار بگیرد.

کلید نرم Soft key
نمایی از چند کلید نرم در کنار صفحه نمایش یک دستگاه خودپرداز. در صفحه‌ای که روی نمایشگر مشاهده می‌کنید تنها عملکرد دو کلید پایینی مشخص شده است. برای سایر کلیدها در این صفحه، عملی در نظر گرفته نشده است.

البته کلیدهای نرم تنها به این نوع کلیدها محدود نمی‌شود. کلیدهای عملیاتی (Function keys) که معمولا در صفحه کلیدهای استاندارد با برچسب F1 تا F12 نمایش داده می‌شوند از جمله کلیدهای نرم پرکاربرد هستند. در چنین مواردی عملکرد کلیدها با کمک روش‌های دیگری به کاربر اطلاع‌رسانی می‌شود. برای مثال در منوهای اغلب نرم افزارها مقابل گزینه Help کلید F1 به عنوان میانبر دستور مشخص شده است.

گفتنی است با فراگیری صفحه های لمسی در سال‌های اخیر استفاده از کلیدهای نرم با کاهش روبرو شده است.

کلید نرم در برابر کلید سخت

مفهوم کلید نرم در نقطه مقابل کلید سخت (Hard key) قرار می‌گیرد. کلیدهای سخت به کلیدهایی گفته می‌شود که برای انجام یک یا چند عمل ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال کلیدهای اعداد که معمولا از آن‌ها برای تایپ اعداد استفاده می‌شود نمونه‌ای از کلیدهای سخت به شمار می‌روند.

مزایای کلیدهای نرم

کلیدهای نرم، امکان تخصیص عملکردهای مختلف برنامه ریزی شده به یک کلید را فراهم می‌کنند. موضوعی که باعث صرفه‌جویی در تعداد کلیدهای موردنیاز برای انجام اعمال مختلف می‌شود.

به علاوه کلیدهایی که عملکردشان روی صفحه نمایش درج شده حس تعامل آسانتر و نوعی بازخورد ملموس را به کاربر منتقل می‌کنند. همچنین این شیوه درج عنوان عملکرد در کنار کلیدها روی صفحه نمایش می‌تواند احتمال خطا در فشرده شدن کلید اشتباه را کاهش دهد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *