تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلید Page Up

کلید Page Up چیست؟

کلید Page Up یا پیج آپ، یکی از کلیدهای موجود در صفحه کلیدهای مرسوم رایانه ای است که معمولا برای اسکرول کردن صفحه به سمت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمره کلیدهای کرسر قرار می‌گیرد.

این کلید در اغلب صفحه کلیدها با لیبل Page Up یا به صورت خلاصه شده Pg Up مشخص می‌شود. معمولا محل قرارگیری کلید پیج آپ در یک صفحه کلید استاندارد – همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید – جایی در کنار کلیدهای Home و End می‌باشد. علاوه بر این در صفحه کلیدهایی که از بخش مجزای عددی برخوردار هستند هنگامی که کلید Num Lock روی حالت خاموش قرار دارد کلید مربوط به عدد 9 در بخش عددی، نقش همین کلید را ایفا می‌کند.

البته در برخی کیبوردهای مک خبری از یک کلید مجزا تحت عنوان Pg Up نیست و به جای آن از ترکیب کلید Fn و کلید جهت رو به بالا برای اسکرول کردن صفحه به سمت بالا استفاده می‌شود.

کلید Page Up
مکان قرارگیری نسخه های مختلف کلید پیج آپ در یک صفحه کلید معمولی رایانه

میزان اسکرول صفحه به بالا هنگام فشرده شدن این کلید در نرم افزارهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال ممکن است در یک نرم افزار واژه پرداز یا یک نرم افزار نمایش کتاب الکترونیک با فشردن Pg Up، یک صفحه به بالا (صفحه قبلی) منتقل شوید اما در یک مرورگر وب با فشردن این کلید به اندازه بخش قابل نمایش، صفحه وب به سمت بالا اسکرول می‌شود. در برخی نرم افزارها ممکن است استفاده از این کلید باعث شود مکان نمای متنی نیز جابجا شود.

گفتنی است عملکرد این کلید در نقطه مقابل کلید Page Down قرار می‌گیرد که معمولا برای اسکرول کردن صفحه به پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند کلیدهای جهت بالا و پایین نیز برای اسکرول کردن صفحه قابل استفاده هستند اما میزان اسکرول آن‌ها در مقایسه با کلیدهای Page Up و Page Down کمتر خواهد بود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

5 thoughts on “کلید Page Up

 • sina

  سلام عصر بخیر
  من کیبردم شماره های سمت راست و همین طور کلید page up و بقیه کلید های سمت راست رو ندارم
  نمی تونم از کلید دیگری در برنامه افترافکت کار کنم؟
  ممنونم اگر جواب بدین🙏🏻🙏🏻

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام وقت شما هم بخیر. معمولا در صفحه کلیدهایی که نه کلیدهای مجزای page up و page down رو دارن نه بخش عددی که این کلیدها رو داشته باشه، کلیدهای page up و page down با کلیدهای حروف ترکیب می شوند. اگر روی کلیدهای حروف این لیبل ها رو می بینید با کلید Fn می تونید به عملکردشون دسترسی پیدا کنید.

   پاسخ دادن
 • sara

  سلام وقنتون بخیر من چند روز پیش نمیدونم چی رو زدم کلیده بالا و پایینم اسکرول نمیشه و مکان نمای متنی رو میاره چطوری اینو تغییر بدم؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام وقت شما هم بخیر. دقیق مشکل رو توضیح ندادین. اما تصور می کنم این مشکل رو در مرورگر وب تون تجربه کردین. قابلیت Caret Browsing که در مرورگرهای وب متداول امروزی هم وجود داره بهتون اجازه می ده با کلیدهای پیکانی و نمایش یک مکان نما، صفحه وب رو اسکرول کنید. برای غیرفعال کردن یا فعال کردن این قابلیت، کلید F7 رو در مرورگر فشار بدین.

   پاسخ دادن
   • sara

    ممنون از توضیحتون مشکلم حل شد

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *