تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دکمه همبرگر Hamburger button

دکمه همبرگر یا Hamburger button چیست؟

دکمه همبرگر (Hamburger button) یا دکمه منو دکمه ای است که معمولا در گوشه سمت راست یا چپ بالای یک واسط کاربری گرافیکی قرار می‌گیرد و برای باز کردن یا بستن یک منو به کار می‌رود.

این دکمه با آیکون ساده‌ای که از سه خط افقی کوتاه روی یکدیگر (به عنوان نمادی از یک لیست) تشکیل شده است شناخته می‌شود و دلیل انتخاب نام همبرگر برای این دکمه نیز شباهت آیکون آن به همبرگر است.

با کلیک کردن یا ضربه زدن روی این دکمه معمولا منوی نرم افزار نمایان می‌شود. این منو ممکن است به شکل یک منوی معمولی پایین همین دکمه یا به صورت تمام صفحه و یا همانند برخی اپلیکیشن های گوشی های هوشمند در قالب یک نوار کشویی ظاهر شود. در صورتی که دکمه پس از باز شدن منو همچنان آشکار باشد، فشردن مجدد آن باعث بسته شدن این منو می‌شود.

در برخی واسط های کاربری گرافیکی نیز به جای آیکون همبرگر از سه نقطه که به شکل عمودی روی هم قرار گرفته‌اند برای این دکمه استفاده می‌شود.

آیکون همبرگر روی دکمه همبرگر استفاده می‌شود
آیکون همبرگر سه خط افقی است که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

مزایا و معایب دکمه منو

استفاده از دکمه منو از اشغال فضایی دائمی در واسط کاربری گرافیکی توسط منو جلوگیری می‌کند. موضوعی که به خصوص در مورد اپلیکیشن های موبایل و صفحه نمایش های کوچک آن‌ها اهمیت بیشتری دارد.

با اینحال استفاده از این دکمه سبب می‌شود دسترسی به منوها نیازمند یک کلیک یا ضربه بیشتر باشد. همین موضوع باعث می‌شود در نگاه اول برخی از ویژگی‌های یک اپلیکیشن از دید کاربر مخفی بماند و حتی به حذف فوری اپلیکیشن بیانجامد. علاوه بر این پنهان کردن ویژگی‌های نرم افزار در دکمه همبرگر می‌تواند به کاهش استفاده از این ویژگی‌ها منجر شود و برخی کاربران قدیمی نیز ممکن است به دلیل آشنا نبودن با المان‌های امروزی در واسط‌های کاربری برای یافتن منوی نرم افزار دچار مشکل شوند.

از همینرو برخی کارشناسان توصیه می‌کنند تا حد ممکن از این دکمه در طراحی واسط کاربری گرافیکی استفاده نشود و در صورت لزوم تنها ویژگی‌های با اهمیت کمتر در منویی قرار داده شود که به وسیله این دکمه نمایان می‌شود.

دکمه همبرگر - دکمه منو Hamburger Button
دکمه همبرگر در مرورگر فایرفاکس

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *