تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کباب کیس Kebab Case

کباب کیس یا Kebab Case چیست؟

کباب کیس (Kebab Case) به گونه‌ای از نگارش واژه ها و عبارات مرکب گفته می‌شود که در آن بخش‌ها یا واژه‌های تشکیل دهنده عبارت به جای فاصله با کمک کاراکتر – (موسوم به هایفن Hyphen) از یکدیگر جدا می‌شوند. در زبان فارسی این اصطلاح با عنوان نگارش کبابی نیز شناخته می‌شود.

نمونه‌هایی از این نحوه نگارش را می‌توان در عباراتی مانند first-name و get-data() مشاهده نمود. در واقع کباب کیس روشی مشابه با روش محبوب اسنیک کیس یا نگارش ماری (Snake Case) است با این تفاوت که در کباب کیس میان واژه ها به جای کاراکتر آندراسکور (_) از هایفن (-) استفاده می‌شود.

دلیل استفاده از اصطلاح کباب کیس برای این نحوه نگارش را می‌توان در شباهت حروف و کاراکترهای – موجود در عبارات نوشته شده در این روش با تکه‌های گوشت و سیخ کبابی که از میان آن‌ها عبور کرده جستجو نمود. البته این روش با نام Spinal Case (نگارش ستون فقراتی) نیز شناخته می‌شود.

نگارش کبابی یا کباب کیس Kebab Case
نمایی مفهومی از نگارش کبابی و شباهتش به کباب و سیخ میانی آن

کاربردهای Kebab Case

یکی از کاربردهای رایج این شیوه نگارش را می‌توان در زبان‌های برنامه نویسی برای نامگذاری متغیرها، توابع یا متدها و … مشاهده نمود (مانند first-name و get-data()). با توجه به اینکه در این حوزه استفاده از فاصله برای تعیین نام غیرمجاز است برخی از برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند برای نامگذاری متغیرها و توابع به شکل قابل فهم و خوانا از شیوه kebab-case بهره ببرند.

یکی از کاربردهای دیگر شیوه نگارش کبابی را می‌توان در نشانی های وب مشاهده نمود. به عنوان نمونه نشانی همین صفحه به شکل https://techdic.ir/definition/kebab-case/ می‌باشد که در آن از شیوه کباب کیس برای نوشتن بخش پایانی استفاده شده است.

سایر روش های نگارشی مشابه

روش‌های دیگری نظیر نگارش شتری (یا Camel Case) و نگارش ماری (Snake Case) نیز وجود دارد که در مقایسه با روش کبابی از کاربرد و محبوبیت بیشتری میان برنامه نویسان برخوردار هستند.

به طور خلاصه در روش نگارش شتری هر بخش (معمولا بخش های میانی به جز بخش اول) از واژه یا عبارت مرکب با حرف ابتدایی بزرگ نوشته می‌شود و مابقی حروف به شکل کوچک نوشته می‌شوند (نام‌های متغیرها و توابعی مانند firstName و getData() به این روش نوشته شده‌اند).

در روش نگارش ماری بخش‌ها یا واژه‌های تشکیل دهنده عبارت با کمک یک کاراکتر آندراسکور (_) از یکدیگر جدا می‌شوند و معمولا حروف ابتدایی هر بخش نیز به صورت کوچک نوشته می‌شوند (نام‌های متغیرها و توابعی مانند first_name و get_data() به این روش نوشته شده‌اند).

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *