نگارش شتری CamelCase

نگارش شتری CamelCase چیست؟

نگارش شتری یا کوهانی (CamelCase) اصطلاحی است که به نحوه‌ی چینش حروف بزرگ و کوچک در واژه‌های مرکب مربوط می‌شود. به این ترتیب که در واژه‌های مرکب یا عبارات نگارش شده به شیوه‌ی CamelCase، هر واژه با یک حرف بزرگ شروع می‌شود و سایر حروف آن‌ها به صورت کوچک نوشته می‌شود. نمونه‌هایی از این نحوه‌ی نگارش را می‌توان در واژه‌های مرکبی چون LibreOffice و PowerPoint مشاهده نمود.

یکی از کاربردهای متداول استفاده از CamelCase در زبان‌های برنامه‌نویسی و تعریف متغیرها می‌باشد. با توجه به اینکه در این حوزه استفاده از فاصله (Space) در تعریف متغیرها یا نام توابع و … مجاز نیست بنابراین برنامه‌نویسان مجبورند برای قابل فهم بودن نام متغیرها و توابع و همین‌طور افزایش خوانایی آن‌ها از شیوه‌ی CamelCase برای نامگذاری بهره ببرند. لازم به ذکر است در مستندات مایکروسافت، اولین حرف کمل کیس باید به صورت کوچک نوشته شود و سایر واژه‌های موجود در آن با حرف بزرگ آغاز می‌شوند (مثل backColor). برخی از برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند برای جداکردن واژه‌ها به جای استفاده از این روش از علامت آندرلاین یا _ استفاده کنند (مثل Back_Color یا back_color).

کاربرد دیگر نگارش شتری در نوشتن متونی (نظیر پیامک‌های انگلیسی) است که برای اختصار و کوتاهی تمایل داریم از وارد نمودن فاصله (Space) خودداری کنیم.

CamelCase
نمایی مفهومی از نگارش شتری یا CamelCase

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *