تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جاوا Java

جاوا یا Java چیست؟

جاوا (Java) یک زبان برنامه نویسی شئ گراست که از مشخصه‌های اصلی آن وابستگی پیاده سازی اندک می‌باشد. به عبارت بهتر، کد کامپایل شده Java را می‌توان روی هر پلتفرمی که مجهز به ماشین مجازی جاوا (JVM) باشد اجرا نمود.

اولین نسخه‌ی Java در سال 1995 توسط James Gosling در شرکت Sun Microsystems تولید و منتشر شد. “یک بار بنویس و همه جا اجرا کن” (Write Once, Run Anywhere) شعاری است که این شرکت برای جاوا انتخاب کرده است. ساختار Java شباهت بالایی به زبان C++ دارد. سادگی، ایمنی، قابل حمل بودن، کارایی بالا و پویایی از جمله ویژگی‌های دیگر این زبان محبوب به شمار می‌رود.

امکان اجرای برنامه‌های Java با کامپایل شدن دستورات به یک نمایش میانجی به نام بایت کد (Bytecode) محقق می‌شود. به عبارت بهتر، بایت کد مشابه کد ماشین است اما توسط یک ماشین مجازی که مخصوص پلتفرم و سخت افزار معین نوشته شده است اجرا می‌شود. بایت کد زمانی که توسط یک مفسر به دستورات ماشین تفسیر می‌شود سرعت پایین‌تری در اجرا دارد به همین دلیل از کامپایلرهای “در لحظه” (JIT) برای کامپایل بایت کد به دستورات ماشین استفاده می‌شود.

جاوا و جاوا اسکریپت

توجه داشته باشید Java و JavaScript دو زبان متفاوت هستند. JavaScript به عنوان یک زبان اسکریپت نویسی قادر به ایجاد برنامه‌های مستقل نیست بلکه رفتار اسناد HTML را تعیین می‌کند و توسط مرورگر اجرا می‌شود. به علاوه کدهای JavaScript به صورت متنی هستند و برخلاف Java نیازی به کامپایل شدن ندارند.

برنامه سلام دنیا به زبان Java:

class HelloWorldApp {
     public static void main(String[] args) {
           System.out.println("Hello World!");
     }
}
لوگوی جاوا Java
لوگوی زبان برنامه نویسی Java

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *