مفسر Interpreter

مفسر یا Interpreter چیست؟

مفسر (Interpreter) یک نرم افزار رایانه‌ای است که قادر است دستورات نوشته شده به یک زبان اسکریپت نویسی یا برنامه نویسی را به طور مستقیم اجرا کند. در این حالت نیازی به کامپایل کردن دستورات به زبان ماشین وجود ندارد.

به طور کلی بسته به زبان مورد استفاده، برای اجرای یک برنامه دستورات آن از طریق یک کامپایلر به کد ماشین تبدیل می‌شوند و یا مستقیما توسط مفسر اجرا می‌شوند.

در زبان‌های تفسیری ممکن است مفسر به صورت مستقیم دستورات را اجرا کرده و یا آن را به یک حالت میانی تبدیل نموده و سپس آن‌ها را اجرا نماید. با این وجود ممکن است سیستم‌های تفسیری نیز همانند کامپایلرها نوعی کار ترجمه هم انجام دهند اما فرایند اصلی مورد استفاده از نوع تفسیری خواهد بود.

مشکل اصلی مفسرها اینست که برنامه‌های تفسیری کندتر از مشابه کامپایل شده اجرا خواهند شد. البته زمان مورد نیاز برای تفسیر کمتر از زمان کلی مورد نیاز برای کامپایل و اجرای برنامه خواهد بود. از اینرو استفاده از مفسرها در فازهای تست و عیب یابی سرعت بیشتری به ارمغان خواهد آورد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.