تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پر اهمیت ترین بیت Most Significant bit – MSb

پر اهمیت ترین بیت یا Most Significant bit (MSb) چیست؟

با ارزش ترین بیت یا پر اهمیت ترین بیت (Most Significant bit به اختصار MSb) به بیت دارای بیشترین ارزش در نمایش باینری اعداد گفته می‌شود. این بیت، سمت چپ ترین بیت در نمایش باینری به حساب می‌آید و جایگاه آن در نمایش باینری اعداد بدون علامت دارای ارزش 2n-1 می‌باشد (n تعداد ارقام نمایش باینری است).

بیت دارای بیشترین اهمیت گاهی اوقات با عنوان بیت مرتبه بالا (high-order bit) یا سمت چپ ترین بیت (Left-most bit) نیز شناخته می‌شود.

به عنوان مثال در نمایش باینری عدد بدون علامت 127 به صورت 01111111 بیت 0 سمت چپ، MSb است. در نمایش باینری عدد بدون علامت 128 به صورت 10000000 نیز MSb بیت 1 در سمت چپ‌ترین موقعیت است. در تصویر زیر با ارزش ترین بیت در نمایش باینری اعداد 127 و 128 با رنگ زمینه متفاوت مشخص شده است.

با ارزش ترین بیت یا پر اهمیت ترین بیت (Most Significant bit به اختصار MSb)

کم ارزش ترین یا کم اهمیت ترین بیت (Least Significant bit به اختصار LSb) نیز مفهوم مشابهی است که برای بیت دارای کمترین ارزش در نمایش باینری اعداد استفاده می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *