نرم افزار آزاد Free Software

نرم افزار آزاد یا Free Software چیست؟

نرم افزار آزاد (Free Software) به نرم افزاری اطلاق می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد آن را با هر هدفی اجرا، بررسی و مطالعه، تغییر (بهبود قابلیت‌ها و امکانات) و حتی توزیع نمایند.

به عبارت بهتر، منظور از واژه Free در این اصطلاح، رایگان بودن قیمت یک نرم افزار نیست. بلکه منظور Freedom یا Liberty (آزادی) است به این معنا که کاربر می‌تواند هرکاری با نسخه‌ی خودش از این نرم افزار انجام دهد. به عنوان نمونه حتی بدون نیاز به کسب اجازه از ناشر یک نرم افزار آزاد، می‌توانید برای ارائه‌ی خدمات مرتبط با آن وجهی را از مشتریان خودتان دریافت نمایید و یا قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه کرده و به صورت رایگان یا غیر رایگان منتشر کنید. بنابراین نباید این اصطلاح با مفهوم رایگان افزار (Freeware) اشتباه گرفته شود.

زمانی که سخن از آزادی مطالعه، تغییر و توزیع مجدد نرم افزارهای آزاد به میان می‌آید، بالطبع موضوع منبع باز بودن آن‌ها نیز مطرح می‌شود چرا که بدون دسترسی به سورس کد، این آزادی‌ها در عمل به موضوعی دشوار یا تقریبا غیرممکن تبدیل می‌شود.

مرورگر وب فایرفاکس، پخش کننده رسانه VLC media player، نرم افزار ویرایش گرافیک GIMP و مجموعه‌ی LibreOffice از جمله معروف‌ترین نرم افزارهای آزاد به شمار می‌روند.

نرم افزار آزاد Free Software
نمایی از نرم افزار آزاد GIMP 2.1

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.