بیت Bit

منظور از بیت یا Bit چیست؟

بیت (bit) واحد اصلی (یا کوچکترین واحد) اطلاعات در رایانش و ارتباطات دیجیتالی است. یک bit می‌تواند فقط یکی از دو مقدار (که معمولا با 0 و 1 نشان داده می‌شود) را داشته باشد. اصطلاح bit از واژه‌ی مرکب binary digit (به معنای رقم دودویی) گرفته شده است.

در عمل، مدارهای منطقی با مقادیر bit ها در قالب دو ولتاژ مختلف رفتار می‌کنند به شکلی که یک ولتاژ نمایانگر مقدار 0 (یا false) و ولتاژ دیگر شبیه ساز مقدار 1 (یا true) خواهد بود.

همانند بسیاری از واحدهای دیگر، پیشوندهایی از قبیل Kilo (کیلو)، Mega (مگا)، Giga (گیگا)، Tera (ترا) و … نیز به bit افزوده می‌شود که واحدهایی چون Kbit (معادل هزار بیت)، Mbit (معادل میلیون بیت) و … را شکل می‌دهند. البته پیشوندهای دیگری نیز وجود دارند که به پیشوندهای IEC مشهورند و به صورت kibi (کیلوباینری با نماد Ki و ضریب 2 به توان 10 یا 1024)، mebi (مگاباینری با نماد Mi و ضریب 2 به توان 20)، gibi (گیگاباینری با نماد Gi و ضریب 2 به توان 30)، tebi (تراباینری با نماد Ti و ضریب 2 به توان 40) و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این واحدها به عنوان پیشوندهای باینری نیز شناخته می‌شوند. در جدول زیر می‌توانید نماد تعدادی از واحدهای رایج و ضریبی که به آن‌ها منتسب شده است را مشاهده کنید.

علاوه بر نماد bit، از حرف b کوچک نیز برای نمایش این واحد استفاده می‌شود. معمولا هشت bit را معادل یک بایت (Byte) درنظر می‌گیرند.

ضریبنمادنام نمادضریبنمادنام نماد
103kbitkilobit210Kibitkibibit
106Mbitmegabit220Mibitmebibit
109Gbitgigabit230Gibitgibibit
1012Tbitterabit240Tibittebibit
1015Pbitpetabit250Pibitpebibit
1018Ebitexabit260Eibitexbibit
1021Zbitzettabit270Zibitzebibit
1024Ybityottabit280Yibityobibit

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *