تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بیت Bit

منظور از بیت یا Bit چیست؟

بیت (bit) واحد اصلی (یا کوچکترین واحد) اطلاعات در رایانش و ارتباطات دیجیتالی است. یک bit می‌تواند فقط یکی از دو مقدار (که معمولا با 0 و 1 نشان داده می‌شود) را داشته باشد. اصطلاح bit از واژه‌ی مرکب binary digit (به معنای رقم دودویی) گرفته شده است.

در عمل، مدارهای منطقی با مقادیر bit ها در قالب دو ولتاژ مختلف رفتار می‌کنند به شکلی که یک ولتاژ نمایانگر مقدار 0 (یا false) و ولتاژ دیگر شبیه ساز مقدار 1 (یا true) خواهد بود.

علاوه بر نماد bit، از حرف b کوچک نیز برای نمایش این واحد استفاده می‌شود. معمولا هشت bit را معادل یک بایت (Byte) درنظر می‌گیرند.

پیشوندهای بیت

همانند بسیاری از واحدهای دیگر، پیشوندهایی از قبیل Kilo (کیلو)، Mega (مگا)، Giga (گیگا)، Tera (ترا) و … نیز به bit افزوده می‌شود که واحدهایی چون Kbit (معادل هزار بیت)، Mbit (معادل میلیون بیت) و … را شکل می‌دهند. البته پیشوندهای دیگری نیز وجود دارند که به پیشوندهای IEC مشهورند و به صورت kibi (کیلوباینری با نماد Ki و ضریب 2 به توان 10 یا 1024)، mebi (مگاباینری با نماد Mi و ضریب 2 به توان 20)، gibi (گیگاباینری با نماد Gi و ضریب 2 به توان 30)، tebi (تراباینری با نماد Ti و ضریب 2 به توان 40) و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این واحدها به عنوان پیشوندهای باینری نیز شناخته می‌شوند. در جدول زیر می‌توانید نماد تعدادی از واحدهای رایج و ضریبی که به آن‌ها منتسب شده است را مشاهده کنید.

ضریب نماد نام نماد ضریب نماد نام نماد
103 kbit kilobit 210 Kibit kibibit
106 Mbit megabit 220 Mibit mebibit
109 Gbit gigabit 230 Gibit gibibit
1012 Tbit terabit 240 Tibit tebibit
1015 Pbit petabit 250 Pibit pebibit
1018 Ebit exabit 260 Eibit exbibit
1021 Zbit zettabit 270 Zibit zebibit
1024 Ybit yottabit 280 Yibit yobibit
1027 Rbit ronnabit
1030 Qbit quettabit

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “بیت Bit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *