تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کد Code

کد یا Code چیست؟

اصطلاح کد (Code) در دانش رایانه دارای دو مفهوم متمایز در حوزه‌های برنامه نویسی و ارتباطات می‌باشد.

1. در برنامه نویسی، منظور از این اصطلاح دستوراتی است که توسط یک برنامه نویس و براساس قواعد یک زبان برنامه نویسی نوشته می‌شود. به عبارت بهتر می‌توان واژه Code را در این کاربرد معادل با اصطلاح Source Code دانست. نوشتن کد (کدنویسی) که در زبان انگلیسی معادل فعل Code (یا Coding) می‌باشد نیز به عمل نوشتن این دستورات اطلاق می‌شود.

2. زمانی که از این اصطلاح در حیطه‌ی اطلاعات و ارتباطات استفاده می‌شود کد عبارت است از مجموعه‌ای از حروف، ارقام، نمادها و … که داده‌ها را به شکل و فرمی دیگر بیان می‌کند. به عبارت دیگر، Code را می‌توان مجموعه‌ای از قوانین دانست که طی آن اطلاعات (نظیر واژه‌ها، ارقام، اصوات، تصاویر و …) به فرم مناسب دیگری تبدیل می‌شود.

به فرایند تبدیل اطلاعات به فرم Code شده، کدگذاری یا انکودینگ (Encoding) می‌گویند. هدف از این عمل معمولا حفظ امنیت یا فشرده نمودن داده‌ها برای ذخیره‌سازی یا انتقال از طریق یک کانال ارتباطی می‌باشد. به عکس فرایند کدگذاری که طی آن، Code به فرم قابل فهم توسط گیرنده تبدیل می‌شود نیز کدگشایی یا دیکودینگ (Decoding) می‌گویند. به عنوان مثال ممکن است در نوعی کد ساده، حروف الفبا طی الگوریتمی به ارقام باینری کدگذاری شوند. فرض کنید در این نوع Code فرضی حرف “آ” به 0 و حرف “ب” به 01 کد شود. بنابراین واژه “آب” در این سیستم باید به صورت 001 کدگذاری و ارسال یا ذخیره شود.

برخی از انواع کدها می‌توانند داده را به شکلی کدگذاری کنند که تاحدی در برابر خطاهای انتقال (نظیر وجود نویز در کانال ارتباطی) یا ذخیره‌سازی مقاوم باشد. به چنین کدهایی، کدهای تصحیح‌کننده‌ی خطا می‌گویند.

لازم به ذکر است یکی از مشهورترین انواع کدها، کد مورس نام دارد که در گذشته برای ارسال پیام مورد استفاده قرار می‌گرفته است. QR Code و کدهای همینگ و هافمن نیز از جمله کدهای مشهور به شمار می‌روند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “کد Code

 • ملیسا

  نفهمیدم این کد بده یا خوب

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. اگر منظورتون مفهومش در حوزه کدگذاری هست باید خدمتتون عرض کنم همون طور که اشاره شد کد و انکدینگ کاربردهای مختلفی داره که یکی از آن ها حفظ و افزایش امنیت اطلاعات هست. با این حال کاربردهای شرورانه هم داره طبیعتا مانند باج افزارها.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *