تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کاربن کپی Carbon Copy

کاربن کپی یا Carbon Copy چیست؟

کاربن کپی (Carbon Copy) یا به اختصار Cc در حوزه‌ی ایمیل به قابلیتی گفته می‌شود که امکان ارسال یک پیام الکترونیک را به چندین گیرنده‌ی ثانویه (فرعی) فراهم می‌آورد. گفتنی است این اصطلاح از کاغذهایی به نام کاربن (Carbon Paper) گرفته شده است که تقریبا همه‌ی ما با آن آشنا هستیم و امکان تهیه‌ی نسخه‌های کپی هنگام نوشتن متن روی کاغذ اصلی را میسر می‌کند.

برای درج گیرندگان ثانویه‌ی یک پیام، فیلدهایی با عناوین Cc و Bcc در رابط کاربری ایمیل‌ها در نظر گرفته شده است که کاربر می‌تواند با وارد کردن نشانی ایمیل گیرنده‌ها در این فیلدها یک کپی از پیام را برای آنان ارسال نماید. نشانی ایمیل این گیرنده‌ها با کاما از یکدیگر جدا می‌شوند.

تفاوت فیلدهای Cc و Bcc

آدرس‌هایی که در فیلد Cc (مخفف Carbon Copy) ثبت می‌شوند برای تمامی گیرندگان قابل مشاهده خواهد بود. به عبارت بهتر تمامی دریافت‌کنندگان پیام از نشانی ایمیل سایر گیرندگان این پیام که آدرس ایمیلشان در بخش‌های To و Cc درج شده باشد مطلع خواهند شد. اما آدرس گیرندگانی که در فیلد Bcc (مخفف Blind Carbon Copy یا کاربن کپی مخفی (نابینا)) ثبت می‌شود از دید سایر گیرندگان پنهان خواهد ماند. از اینرو در صورتی که نگران نقض شدن حریم خصوصی گیرندگان پیام خود هستید و یا به هر دلیلی نمی‌خواهید گیرندگانتان با خبر شوند که پیام شما برای چه افراد دیگری ارسال شده است و یا احتمال ارسال هرزنامه از سوی برخی دریافت کنندگان برای سایرین وجود داشته باشد پیشنهاد می‌شود از فیلد Bcc به جای فیلد Cc استفاده کنید.

از نظر منطقی، گیرندگانی که آدرس ایمیلشان در فیلد To مشخص می‌شود گیرندگان اصلی پیام و آنهایی که در فیلدهای Cc یا Bcc قرار می‌گیرند گیرندگان فرعی پیام به شمار می‌روند که نویسنده قصد دارد آنها را نیز از ارسال پیام مطلع نماید. به طور خلاصه می‌توان گفت تنها نشانی‌هایی که در فیلد Bcc درج می‌شود توسط سایر گیرندگان قابل مشاهده نیستند.

جالب است بدانید استفاده از اصطلاح کاربن کپی در رایانه محدود به ایمیل نمی‌شود و برخی از پرینترها نیز قابلیت چاپ روی چند کاغذ با قرارگیری کاربن در میان کاغذها را دارا هستند.

کاربن کپی Carbon Copy
کاربن کپی Carbon Copy – فیلدهای Cc و Bcc در Gmail

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *