تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

حذف پس زمینه یا بک گراند عکس در مایکروسافت ورد

حذف بک گراند یا پس زمینه تصویر یکی از ویرایش های پرکاربرد روی تصاویر به شمار می‌رود. بسیاری از اوقات ممکن است بخواهید عناصر اضافی که در یک عکس، پشت شئ یا شخصیت اصلی قرار دارد را حذف کنید. این کار معمولا برای حذف جزئیات اضافی یا تمرکز روی بخش اصلی تصویر انجام می‌شود. خوشبختانه حذف بک‌گرداند تصویر به سادگی و با کمی دقت در مایکروسافت ورد امکان‌پذیر است.

هرچند قابلیت حذف بک گراند در ورد به پای نرم افزارهای حرفه‌ای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ نمی‌رسد اما برای حذف پس زمینه های معمولی، می‌تواند نیاز اغلب کاربران را به نرم افزارهای دیگر برطرف کند. به علاوه انجام این کار در ورد برخلاف نرم افزارهای ویرایش تصویر تخصصی به مهارت چندانی نیاز ندارد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه حذف پس زمینه یا بک گراند عکس آشنا می‌شوید.

چگونه بک گراند یا پس زمینه یک تصویر را در مایکروسافت ورد حذف کنیم؟

برای حذف پس زمینه یا بک گراند یک تصویر در مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: تصویر موردنظر خود را انتخاب کنید. برای این کار کافیست یک مرتبه روی آن کلیک کنید.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به تصاویر (زیرمجموعه Picture Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی یک تصویر یا انتخاب آن، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Remove Background در گروه Adjust کلیک کنید.

گزینه Remove Background در زبانه Format تصاویر برای حذف پس زمینه عکس در ورد

با انجام این کار، بخش Background Removal مشابه با تصویر زیر در ریبون ورد نمایان می‌شود. به علاوه ابزار حذف پس زمینه مایکروسافت ورد به صورت خودکار تصویر شما را برای شناسایی بخش‌های پس‌زمینه پردازش می‌کند و این بخش‌ها را با رنگ بنفش مشخص می‌کند. مابقی تصویر نیز مشابه با نمونه زیر با رنگ اصلی نمایش داده می‌شود. فراموش نکنید میزان دقت تخمین خودکار این ابزار بسته به پیچیدگی تصویر و پس زمینه متفاوت خواهد بود.

شناسایی بخش پس زمینه تصویر به صورت خودکار در ورد و نمایش آن با رنگ بنفش

گام سوم: در صورتی که پس‌زمینه تصویر به درستی تشخیص داده نشده یا بخش‌هایی از آن نیاز به اصلاح دارد می‌توانید از دو گزینه زیر کمک بگیرید:

  • اگر بخش‌هایی از تصویر به اشتباه برای حذف علامت‌گذاری شده‌اند ابتدا گزینه Mark Areas to Keep را از ریبون انتخاب کنید. سپس با کمک قلم، بخش‌هایی که می‌خواهید نگه داشته شوند را روی تصویر علامت‌گذاری کنید.
  • اگر می‌خواهید بخش‌های بیشتری از تصویر حذف شوند ابتدا گزینه Mark Areas to Remove را انتخاب کنید. سپس با کمک قلم، این بخش‌ها را روی تصویر علامت‌گذاری کنید.

گام چهارم: در پایان روی گزینه Keep Changes کلیک کنید تا پس زمینه تصویر (یا نواحی بنفش) حذف شود. اگر می‌خواهید تصویر به حالت قبلی برگردد روی گزینه Discard All Changes کلیک کنید.

نمونه حذف بک گراند (Background) یا پس زمینه تصویر در مایکروسافت ورد

چند نکته در مورد حذف Background از عکس ها در ورد

تشخیص خودکار پس زمینه و حذف آن توسط ورد برای تصاویر مختلف ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد. همانطور که گفتیم این موضوع به میزان پیچیدگی تصویر و پس زمینه آن بستگی دارد. به این ترتیب ممکن است در مورد یک عکس مجبور شوید بخش‌های زیادی را برای نگه‌داری یا حذف، مطابق با گام سوم علامت‌گذاری کنید (یا از نرم افزارهای دیگری برای انجام این کار کمک بگیرید) و در عوض برای یک عکس دیگر هیچ نیازی به دستکاری نتیجه نداشته باشید.

در مورد گرافیک های برداری نظیر فایل های SVG، امکان حذف پس زمینه از تصویر در ورد وجود ندارد. از همین رو گزینه Remove Background برای این نوع تصاویر قابل استفاده نیست.

هر زمان که مایل باشید می‌توانید به بخش حذف بک گراند برگردید و تغییرات لازم را روی تصویر انجام دهید.

شما می‌توانید پس از حذف پس‌زمینه یک تصویر، افکت و استایل های ورد را مشابه با تصاویر عادی روی نتیجه آن اعمال کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *