تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

وقفه موضوعی در HTML – المان <hr>

از المان <hr> در HTML برای ایجاد وقفه یا شکست موضوعی در محتوای یک صفحه استفاده می‌شود. برای مثال زمانی که موضوع متن در صفحه عوض می‌شود این تغییر موضوع با کمک یک المان <hr> مشخص می‌شود.

معمولا المان <hr> به صورت یک خط افقی نمایش داده می‌شود. اصطلاح قانون افقی یا Horizontal Rule در HTML به همین خط و المان اشاره می‌کند.

هرچند این المان در حال حاضر نیز معمولا در قالب یک خط افقی در مرورگرهای وب رندر می‌شود اما امروزه این المان بیشتر نقش معنایی دارد تا نقش نمایشی. در واقع المان <hr> بیش از اینکه با یک خط ساده شناخته شود از تغییر موضوع محتوا خبر می‌دهد. اگر می‌خواهید صرفا یک خط افقی در صفحه درج شود بهتر است به جای این المان از CSS کمک بگیرید.

نحوه ایجاد وقفه یا شکست موضوعی و رسم خط افقی با کمک المان <hr>

المان <hr> در قالب یک تگ ظاهر می‌شود و نیازی به تگ پایان ندارد. به عبارت بهتر این المان، یک المان خالی محسوب می‌شود. برای ایجاد وقفه موضوعی در اچ‌تی‌ام‌ال کافیست در محل تغییر موضوع، مشابه با مثال زیر این المان را درج کنید.

<p>This is paragraph 1. This is paragraph 1. This is paragraph 1. This is paragraph 1. This is paragraph 1. This is paragraph 1.</p>
<hr>
<p>This is paragraph 2. This is paragraph 2. This is paragraph 2. This is paragraph 2. This is paragraph 2. This is paragraph 2.</p>  

نتیجه کد HTML فوق معمولا به صورت پیشفرض مشابه با تصویر زیر رندر می‌شود. (به خط افقی رسم شده مابین دو پاراگراف دقت کنید).

نمونه خط افقی نمایش داده شده با کمک المان hr بین دو پاراگراف در صفحه HTML

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *