تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درج اسکرین شات در اسناد مایکروسافت ورد

گاهی اوقات پیش می‌آید که مایلید محتوای روی صفحه نمایش یا محیط کارتان در کامپیوتر را در قالب یک تصویر یا اسکرین شات به سند ورد خود اضافه کنید. به عنوان مثال ممکن است برای نگارش راهنمای استفاده از یک نرم افزار یا نحوه ثبت نام در یک سایت به چنین تصاویری نیاز پیدا کنید. خوشبختانه مایکروسافت ورد به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به استفاده از نرم افزارهای دیگر، اسکرین شات موردنظرتان را به سند خود اضافه کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تهیه اسکرین شات از پنجره های مختلف، عکس گرفتن از ناحیه دلخواه و اضافه کردن آن به سند ورد آشنا می‌شوید.

چگونه یک اسکرین شات به سند ورد اضافه کنم؟

اسکرین شات ها معمولا بخشی از محتوای روی صفحه یا یک پنجره را شامل می‌شوند. شما در ورد می‌توانید از پنجره های مختلفی که باز هستند اسکرین شات تهیه کنید و مستقیم آن را به سند ورد خود اضافه کنید. علاوه بر این می‌توانید از ناحیه دلخواه خود نیز اسکرین شات بگیرید و داخل سندتان درج کنید. در ادامه با روش‌های انجام این کار آشنا می‌شوید.

درج اسکرین‌شات از پنجره های باز

گام اول: پنجره ای که می‌خواهید از آن اسکرین‌شات بگیرید را نمایش دهید. وضعیت پنجره را در اندازه و حالتی قرار دهید که مایلید از آن عکس بگیرید.

گام دوم: به پنجره ورد برگردید و کرسر متنی را در محلی قرار دهید که می‌خواهید اسکرین شات درج شود. (برای این منظور می‌توانید روی محل موردنظر کلیک کنید).

گام سوم: به زبانه Insert در ریبون ورد مراجعه کنید. سپس در گروه Illustrations روی گزینه Screenshot کلیک کنید.

گزینه Screenshot در زبانه Insert ورد

گام چهارم: با انجام مرحله قبل، بخشی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در قسمت Available Windows، فهرستی از تصاویر بندانگشتی پنجره‌های باز را مشاهده می‌کنید.

بخش Available Windows در منوی Screenshot برای درج اسکرین شات از پنجره های باز در ورد

البته فهرست فوق تنها مواردی را نمایش می‌دهد که می‌توانید در حال حاضر از آن‌ها اسکرین‌شات بگیرید (پنجره‌ای که در گام اول نمایش دادید در ابتدای این فهرست قرار می‌گیرد). کافیست روی تصویر موردنظر در این گالری کلیک کنید تا در محل جاری کرسر درج شود.

نمایی از اسکرین شات یک پنجره در سند ورد

درج اسکرین شات بخشی از محتوای صفحه

گام اول: محتوایی که می‌خواهید از آن اسکرین شات بگیرید را نمایش دهید. برای مثال این محتوا می‌تواند متعلق به یک پنجره یا بخشی از دسکتاپ باشد.

گام دوم: به پنجره ورد برگردید و کرسر متنی را در محلی قرار دهید که می‌خواهید اسکرین شات درج شود. (برای این منظور می‌توانید روی محل موردنظر کلیک کنید).

گام سوم: به زبانه Insert در ریبون ورد مراجعه کنید. سپس در گروه Illustrations روی گزینه Screenshot کلیک کنید و از بخش نمایان شده Screen Clipping را انتخاب کنید.

گزینه Screen Clipping برای تعیین ناحیه دلخواه اسکرین شات در منوی Screenshot ورد

با انجام این کار پنجره ورد مینیمایز یا کمینه می‌شود. به این ترتیب محتوای مدنظر در گام اول برای انتخاب ناحیه اسکرین شات در اختیار شما قرار می‌گیرد.

گام چهارم: زمانی که نشانگر ماوس به صورت آیکن جمع درمی‌آید می‌توانید با پایین نگه داشتن کلید ماوس روی یک نقطه و جابجایی ماوس، بخش موردنظر خود برای عکس گرفتن را مشخص کنید.

تعیین ناحیه اسکرین شات با کمک ماوس پس از کلیک روی گزینه Screen Clipping در ورد

با رها کردن دکمه ماوس، از ناحیه انتخابی اسکرین شات تهیه می‌شود و تصویر حاصل در محل فعلی کرسر داخل سند ورد درج می‌شود.

نمایی از یک اسکرین شات از ناحیه دلخواه در یک سند ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *