تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

فیلدهای غیرقابل تغییر در HTML – خصوصیت readonly

در HTML از خصوصیت readonly برای تغییر وضعیت فیلدهای ورودی به حالت فقط خواندنی (غیرقابل تغییر یا ویرایش) استفاده می‌شود.

خصوصیت readonly در HTML یک خصوصیت بولی به حساب می‌آید. به این معنا که تنها درج این خصوصیت برای یک المان مناسب کافیست تا فیلد متناظر را به یک فیلد فقط خواندنی تبدیل کند. کاربر نمی‌تواند مقدار چنین فیلدی را تغییر دهد اما می‌تواند فوکس را به آن منتقل کند یا متن داخل آن را انتخاب و کپی کند.

مثال زیر یک تکست باکس (المان <input> با نوع text) را در HTML نشان می‌دهد که با درج خصوصیت readonly تبدیل به یک فیلد متنی غیرقابل ویرایش شده است.

<input type="text" id="job" name="job" value="housewife" readonly>

فیلد متنی زیر نتیجه المان فوق را نمایش می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید مقدار housewife به عنوان مقدار غیر قابل ویرایش این فیلد درج شده است.

چند نکته در مورد خصوصیت readonly

خصوصیت readonly برای المان های <textarea> و همچنین المان‌های <input> با نوع text, search, url, tel, email, password, number, date, month, week, time, datetime-local قابل استفاده است. بنابراین امکان استفاده از این خصوصیت روی دکمه های رادیویی و چک باکس (نوع radio و checkbox) وجود ندارد.

خصوصیت disabled برخلاف خصوصیت readonly باعث می‌شود فیلد به طور کامل غیرفعال شود و امکان تعامل یا دریافت فوکس را نداشته باشد. از طرف دیگر فیلدی که دارای خصوصیت readonly است همچنان مقدارش هنگام سابمیت فرم ارسال می‌شود در حالیکه مقدار یک فیلد دارای خصوصیت disabled هنگام سابمیت فرم ارسال نمی‌شود.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *