تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

وبگردی بدون اینترنت با فعال سازی حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس

همانطور که احتمالا می‌دانید هنگام بازدید از صفحات وب، معمولا منابع مختلفی از قبیل محتوای HTML صفحه، تصاویر، فایل‌های جاوا اسکریپت و استایل شیت مورد استفاده در صفحه توسط مرورگر در حافظه محلی دستگاه شما ذخیره (یا اصطلاحا کَش) می‌شوند. به این ترتیب هنگام مراجعه مجدد به سایت یا صفحه وب بازدید شده نیازی به واکشی دوباره تمام این فایل‌ها و منابع از سرورهای سایت نبوده و بالتبع سرعت بالاتری را در وبگردی خود تجربه خواهید کرد. خبر خوب اینکه شما در حالت آفلاین (Offline mode) در اغلب مرورگرهای وب از جمله فایرفاکس می‌توانید بدون نیاز به اینترنت، همین محتوای کش شده را مشاهده کنید. این یعنی مشاهده بسیاری از صفحاتی که قبلا بازدید کرده‌اید در حالت آفلاین بدون هرگونه ارتباط اینترنتی امکان‌پذیر خواهد بود.

دسترسی نداشتن به اینترنت، اینترنت ضعیف یا از دسترس خارج شدن سرورهای سایت از جمله مواردی هستند که در آن‌ها استفاده از حالت آفلاین مرورگر می‌تواند مفید واقع شود. توجه داشته باشید ممکن است در این حالت محتوای کش شده با محتوای فعلی صفحه وب متفاوت باشد. همین‌طور محتواهای پویایی که نیاز به ارتباط با سرور دارند در حالت آفلاین نمایش داده نمی‌شوند.

آموزش نحوه فعال کردن حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس

برای فعالسازی حالت Offline در مرورگر فایرفاکس (Firefox) می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

روش اول: استفاده از منوی File

در این روش لازم است گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: منوی File مرورگر را باز کنید. در صورتی که منوها را مشاهده نمی‌کنید می‌توانید با فشردن کلید Alt آن‌ها را آشکار کنید.

گام دوم: گزینه Work Offline را انتخاب کنید.

فعال سازی حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس با انتخاب Work Offline در منوی File

روش دوم: استفاده از بخش توسعه دهندگان

در این روش لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: روی آیکن منوی اصلی فایرفاکس (سه خط افقی روی هم) کلیک کنید.

گام دوم: وارد قسمت Web Developer (یا Developer در نسخه‌های قدیمی‌تر) شوید.

فعال سازی حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس - گزینه Web Developer در منوی اصلی مرورگر

گام سوم: گزینه Work Offline را انتخاب کنید.

فعال سازی حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس - گزینه Work Offline در بخش Web Developer منوی اصلی

انجام این کار مطابق با هرکدام از روش‌های بالا نتیجه یکسانی خواهد داشت. به این ترتیب مشابه با تصویر زیر کنار گزینه Work Offline یک علامت تیک زده می‌شود. این علامت به معنای فعال بودن حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس است.

فعال بودن گزینه Work Offline در مرورگر فایرفاکس

 حالا کافیست به نشانی هر صفحه وبی که قبلا از آن بازدید کرده‌اید و محتوایش روی حافظه محلی دستگاه شما کش شده مراجعه کنید تا بدون نیاز به اینترنت آن را مشاهده کنید.

چند نکته تکمیلی پیرامون حالت آفلاین

محتوایی که در حالت آفلاین مشاهده می‌کنید در بازدید گذشته شما از یک صفحه وب توسط مرورگر ذخیره شده است. بنابراین الزاما این محتوا با محتوایی که هم‌اکنون در صفحه موردنظر از طریق اینترنت قابل دسترسی است یکسان نخواهد بود. ممکن است به هر ترتیب این صفحه بروز شده باشد.

برای غیرفعال کردن حالت آفلاین در مرورگر فایرفاکس می‌توانید مجددا مراحل بیان شده برای یکی از روش‌های فوق را تکرار کنید. در مرحله آخر با کلیک دوباره روی گزینه Work Offline تیک کنار آن برداشته می‌شود و شما در حالت آنلاین می‌توانید به وبگردی خود ادامه دهید.

پس از آنکه کارتان با حالت آفلاین تمام شد فراموش نکنید آن را غیرفعال کنید. ممکن است با این تصور که مرورگر روی حالت عادی است، به وبسایتی که هر روز چک می‌کنید سر بزنید و با تکراری بودن مطالب صفحه اول روبرو شوید. تعجب نکنید احتمالا فراموش کرده‌اید حالت آفلاین را غیرفعال کنید!

توجه داشته باشید اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشید یا سرور وبسایت در دسترس نباشد مرورگر به طور خودکار محتوای کش شده صفحه را به شما نمایش نخواهد داد. برای مشاهده این محتوا لازم است به صورت دستی حالت آفلاین را فعال کنید.

اگر در حالت آفلاین به صفحه یا سایتی مراجعه کنید که محتوای آن در کش موجود نیست پیامی مشابه با تصویر زیر با عنوان Offline mode به شما نمایش داده می‌شود. در این حالت با کلیک روی دکمه Try Again به حالت آنلاین سوئیچ کرده و صفحه مجددا لود می‌شود.

پیام Offline mode در حالت آفلاین مرورگر فایرفاکس برای صفحاتی که کش نشده‌اند

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *