تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

گروه بندی شکل ها در مایکروسافت ورد

شما می‌توانید در مایکروسافت ورد با گروه بندی چند شکل، آن‌ها را به یک شئ تبدیل کنید. گروه بندی شکل ها از جدا شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد آن‌ها را به عنوان یک شئ با هم جابجا کنید و برخی ویرایش ها را به صورت یکپارچه روی آن‌ها انجام دهید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه گروه بندی شکل ها و خارج کردن آن‌ها از گروه‌بندی آشنا می‌شوید.

چگونه در ورد چند شکل را در قالب یک شئ گروه بندی کنیم؟

برای گروه بندی اشکال در مایکروسافت ورد کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: شکل‌هایی که می‌خواهید گروه بندی کنید را انتخاب کنید. برای این منظور می‌توانید کلید Ctrl را پایین نگه دارید و روی شکل های موردنظر یکی پس از دیگری کلیک کنید تا انتخاب شوند.

گام دوم: به زبانه Format مربوط به شکل ها (زیرمجموعه Drawing Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید این زبانه از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی شکل یا انتخاب آن، این زبانه در انتهای ریبون به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی دکمه Group در گروه Arrange کلیک کنید و از لیست باز شده گزینه Group را انتخاب کنید.

گروه بندی چند شکل با کمک گزینه Group در زبانه Format مایکروسافت ورد

حالا می‌توانید گروه شکل ها را با هم جابجا کنید. کافیست برای این منظور نشانگر ماوس را روی گروه اشکال قرار دهید و با عمل درگ و دراپ آن را به محل جدید منتقل کنید. شما می‌توانید مشابه با شکل‌های عادی، گروه شکل ها را تغییر اندازه دهید، بچرخانید، آینه کنید و حتی کپی یا حذف کنید. (فراموش نکنید شکل‌های یک گروه را نمی‌توانید به صورت مجزا انتخاب یا ویرایش کنید. در واقع کل گروه مشابه با تصویر زیر با هم انتخاب می‌شوند).

تغییر اندازه و ویرایش گروه شکل ها در مایکروسافت ورد

چگونه شکل های یک گروه را از حالت گروه خارج کنیم؟

برای خارج کردن شکل ها از گروه بندی می‌توانید ابتدا گروه موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Group در زبانه Format کلیک کنید و از لیست آن گزینه Ungroup را انتخاب کنید. با انجام این کار شکل‌ها از حالت گروه خارج می‌شوند و می‌توانید تک تک آن‌ها را به صورت جداگانه انتخاب و ویرایش کنید.

خارج کردن شکل ها از حالت گروه با کمک گزینه Ungroup در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *