تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چرخش شکل در مایکروسافت ورد

چرخش شکل ها در مایکروسافت ورد مشابه با چرخش تصاویر است. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه چرخش اشکال آشنا می‌شوید.

چگونه یک شکل را در مایکروسافت ورد بچرخانیم؟

برای چرخاندن یک شکل در مایکروسافت ورد کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: روی شکل موردنظر در سند ورد کلیک کنید تا انتخاب شود.

گام دوم: حالا می‌توانید بسته به نیاز خود یکی از روش‌های چرخش دستی یا چرخش دقیق شکل با زاویه مشخص را دنبال کنید. با این روش‌ها در ادامه آشنا می‌شوید.

چرخش دستی شکل

با انتخاب شکل در ورد علاوه بر گیره های تغییر اندازه، یک گیره برای چرخش شکل نیز نمایان می‌شود. در تصویر نمونه زیر، گیره چرخش شکل را در قالب یک فلش منحنی مشاهده می‌کنید.

گیره چرخش شکل روی یک شکل نمونه در مایکروسافت ورد

برای چرخش دستی شکل می‌توانید این گیره را با کمک ماوس در جهتی که مایل هستید بکشید. به این ترتیب شکل همزمان با حرکت ماوس می‌چرخد. پس از اینکه شکل در حالت مناسب قرار گرفت گیره را رها کنید (عمل دراگ و دراپ) تا چرخش آن تکمیل شود.

نمایی از یک شکل چرخانده شده در ورد

اگر کلید شیفت را هنگام دراگ کردن گیره چرخش پایین نگه دارید با راحتی بیشتر می‌توانید در توقف‌گاه‌های 15 درجه‌ای شکل را بچرخانید.

چرخش شکل با زاویه مشخص

برای چرخاندن شکل با زاویه دقیق می‌توانید پس از انتخاب شکل به زبانه Format (زیرمجموعه Drawing Tools) در ریبون ورد مراجعه کنید. (فراموش نکنید زبانه Format از جمله زبانه‌های محیطی ورد می‌باشد و در حالت عادی پنهان است. در واقع با کلیک روی شکل یا انتخاب آن، این زبانه به صورت خودکار نمایان می‌شود). سپس روی گزینه Rotate در گروه Arrange کلیک کنید. به این ترتیب فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

لیست گزینه Rotate در زبانه Format ریبون ورد

برای چرخش شکل به میزان 90 درجه به سمت راست یا چپ می‌توانید به ترتیب گزینه‌های Rotate Right 90° یا Rotate Left 90° را انتخاب کنید. اگر مایلید با زاویه دلخواه دیگری شکل را بچرخانید لازم است ابتدا روی گزینه More Rotation Options کلیک کنید. به این ترتیب دیالوگ باکس Layout مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

گزینه Rotation در پنجره Layout برای تعیین میزان دقیق چرخش شکل در مایکروسافت ورد

در این پنجره می‌توانید در زبانه Size زاویه دلخواه خود را داخل جعبه Rotation وارد کنید. در پایان کافیست روی دکمه OK کلیک کنید تا شکل با زاویه موردنظر چرخانده شود.

بیشتر بخوانید: چرخش تصویر در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *