تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

وبگردی ایمن گوگل و بررسی وضعیت ایمن بودن وبسایت ها

تجربه یک وبگردی ساده و بی‌دردسر با وجود حجم عظیمی از سایت های ناایمن یکی از دغدغه‌های امروزی در دنیای وب به شمار می‌رود. وبگردی ایمن گوگل یا Google Safe Browsing نام یکی از سرویس‌های معتبر در این زمینه است که توسط گوگل ارائه می‌شود. این سرویس با شناسایی وبسایت های ناایمن و اطلاع رسانی در مورد آن‌ها تلاش می‌کند امکان وبگردی ایمن‌تر را برای کاربران فراهم کند.

چگونه وضعیت ایمنی یک سایت را از طریق Google Safe Browsing بررسی کنم؟

اگر مایلید وضعیت ایمنی یک سایت را از نگاه سرویس وبگردی ایمن گوگل بررسی کنید لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: به صفحه بررسی وضعیت سایت در Google Transparency Report مراجعه کنید.

گام دوم: نشانی سایت را در فیلد جستجوی داخل صفحه وارد کنید.

بررسی وضعیت ایمنی سایت در Google Safe Browsing

سپس روی دکمه جستجو کلیک کنید. با انجام این کار نتیجه بررسی وضعیت سایت (مشابه با تصویر زیر) نمایش داده می‌شود.

وبگردی ایمن گوگل و نتیجه بررسی وضعیت ایمن بودن وبسایت ها

اطلاع رسانی سایت های ناایمن در سرویس وبگردی ایمن گوگل

زمانی که یک سایت توسط سرویس وبگردی ایمن گوگل به عنوان ناایمن شناسایی می‌شود این موضوع به روش‌های مختلف به کاربران عادی و صاحبان سایت اطلاع رسانی می‌شود.

اگر کاربر از مرورگری مانند گوگل کروم با حالت Safe Browsing فعال استفاده کند هنگام تلاش برای ورود به یک سایت ناایمن، صفحه‌ای حاوی یک پیام هشدار را مشاهده می‌کند. گوگل در این صفحه به کاربر هشدار می‌دهد ممکن است محتوای سایت موردنظر خطرناک باشد. (حالت Safe Browsing به صورت پیشفرض در مرورگر کروم فعال می‌باشد. این حالت را می‌توانید در قسمت تنظیمات مرورگر غیرفعال یا فعال کنید).

در صفحه نتایج جستجوی گوگل نیز سایت های غیرایمن با کمک یک علامت هشدار از نتایج عادی متمایز می‌شوند. به علاوه در صورت نا ایمن بودن یک سایت، گوگل به صاحبان سایت نیز از طریق بخش کنسول جستجو یا Search Console اطلاع رسانی لازم را انجام می‌دهد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *