تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نمایش متن در قالب چند ستون در مایکروسافت ورد

در حالت عادی، متن و سایر محتواهای داخل سند ورد تمام پهنای صفحه بین حاشیه های سمت راست و چپ را فرامی‌گیرند. در چنین حالتی متن تنها در قالب یک ستون ظاهر می‌شود. با این حال گاهی اوقات ممکن است بخواهید متن را به صورت چند ستونی مشابه با روزنامه ها، مقالات علمی، مجلات و … سازماندهی کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه نمایش متن به صورت چند ستون آشنا می‌شوید.

چگونه در ورد متن را به صورت چند ستونی تبدیل کنیم؟

برای قرارگیری متن در قالب چند ستون در مایکروسافت ورد کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: اگر مایلید بخشی از متن داخل سند را به صورت چندستونی دربیاورید لازم است ابتدا آن را انتخاب کنید. اما در صورتی که می‌خواهید تمام متن موجود در سند به صورت چند ستونی دربیاید کافیست کرسر را در محل دلخواهی از متن قرار دهید.

گام دوم: به زبانه Layout در ریبون ورد مراجعه کنید. سپس در گروه Page Setup روی گزینه Columns کلیک کنید.

گزینه Columns در زبانه Layout ریبون ورد برای تعیین و اضافه کردن ستون به سند

با کلیک روی این گزینه، فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود:

فهرست بخش Columns در زبانه Layout ریبون ورد

گام سوم: در فهرست بخش Columns متناسب با نیاز خود یکی از گزینه‌های آماده را برای ایجاد ستون ها انتخاب کنید. شما می‌توانید در این بخش با انتخاب گزینه Two یا Three، دو یا سه ستون با پهنای مساوی برای متن خود درنظر بگیرید. همچنین می‌توانید با کمک گزینه‌های Left یا Right دو ستون با پهناهای متفاوت (یکی کوچکتر از دیگری) ایجاد کنید. برای برگرداندن متن به حالت تک ستونی نیز می‌توانید گزینه One را انتخاب کنید.

نمایی از حالت چندستونی روی بخشی از متن
نمایی از حالت نمایش دو ستونی روی بخشی از متن در مایکروسافت ورد

در صورتی که گزینه‌های آماده فوق، نیاز شما را برآورده نمی‌کنند و به تعداد ستون‌های بیشتری نیاز دارید یا مایلید کنترل بیشتری روی ستون‌ها داشته باشید می‌توانید از انتهای بخش Columns گزینه More Columns را انتخاب کنید. با انجام این کار، دیالوگ باکس Columns مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. این پنجره به شما اجازه می‌دهد تعداد ستون ها، پهنای هر ستون و فاصله میان آن‌ها و … را مشخص کنید. در پایان کافیست روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

دیالوگ باکس Columns برای تنظیمات ستون ها در سند مایکروسافت ورد

بیشتر بخوانید: تنظیمات نمایش چندستونی متن در پنجره Columns مایکروسافت ورد

چند نکته در مورد ستون ها در ورد

هنگامی که یک متن طولانی را به صورت چند ستونی در می‌آورید ابتدا متن، ستون اول صفحه را از بالا به پایین پر می‌کند سپس به سراغ ستون بعدی می‌رود و الی آخر تا تمام ستون های صفحه پر شوند. پس از آن مابقی متن به صفحه بعدی می‌رود و به همین ترتیب ستون‌های آن صفحه نیز پر می‌شوند.

وقتی بخشی از متن سند را به صورت چندستونی تبدیل می‌کنید برای تعیین ناحیه چند ستونی در ابتدا و انتهای این بخش، شکست بخش (Section break) قرار می‌گیرد. برای اتمام زودهنگام یک ستون و رفتن مابقی متن به ستون بعدی نیز می‌توانید از شکست ستون (Column break) استفاده کنید. برای مشاهده موقعیت این شکست ها می‌توانید با کمک دکمه Show/Hide ¶ در زبانه Home، علامت های فرمتینگ را در ورد نمایان کنید.

بیشتر بخوانید: تغییر اندازه ستون ها در متن های چند ستونی

بیشتر بخوانید: ایجاد شکست ستون در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *