تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تنظیمات نمایش چندستونی متن در پنجره Columns مایکروسافت ورد

با کمک دیالوگ باکس Columns در مایکروسافت ورد می‌توانید بخشی از تنظیمات نمایش چند ستونی متن را تغییر دهید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با جزئیات این پنجره بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: نحوه نمایش متن در قالب چند ستون در مایکروسافت ورد

نحوه باز کردن دیالوگ باکس Columns در مایکروسافت ورد

برای باز کردن پنجره Columns در مایکروسافت ورد می‌توانید به زبانه Layout در ریبون ورد مراجعه کنید و در گروه Page Setup روی گزینه Columns کلیک کنید. سپس گزینه More Columns را از انتهای گالری انتخاب کنید.

باز کردن پنجره Columns در مایکروسافت ورد

با انجام این کار، دیالوگ باکس Columns مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

نمایی از دیالوگ باکس Columns در مایکروسافت ورد برای تغییر تنظیمات ستون های متن

بخش های مختلف پنجره Columns در ورد

گزینه‌های از پیش تنظیم شده یا Presets

در بخش Presets می‌توانید از گزینه‌های آماده برای تنظیم وضعیت ستون های متن استفاده کنید. گزینه One (برای حالت عادی یا تک ستونی)، گزینه Two (برای حالت دو ستونی با پهنای یکسان)، گزینه Three (برای حالت سه ستونی با پهنای یکسان) و گزینه‌های Left و Right (برای حالت دو ستونی که در آن یکی از ستون‌ها از دیگری کوچک‌تر است) در این بخش قرار دارند. (این گزینه‌ها همان گزینه‌هایی هستند که در گالری دکمه Columns در زبانه Layout ریبون نیز قابل مشاهده هستند).

گزینه های از پیش تنظیم شده در بخش Presets پنجره Columns

تغییر جهت ستون های متن در ورد به صورت راست به چپ

به صورت پیشفرض ستون‌های متن در ورد، صفحه را از چپ به راست پر می‌کنند. در واقع ستون اول در سمت چپ صفحه قرار می‌گیرد. این درحالیست که برای متون راست به چپ (مانند متونی که به زبان فارسی هستند) لازم است ستون های متن، صفحه را از سمت راست به چپ تکمیل کنند.

برای تغییر جهت ستون ها از راست به چپ می‌توانید گزینه Right-to-left را در دیالوگ باکس Columns تیک بزنید. به این ترتیب اولین ستون صفحه در سمت راست قرار می‌گیرد.

تغییر جهت ستون های متن در مایکروسافت ورد به صورت راست به چپ

تصویر زیر نتیجه انتخاب این گزینه برای یک متن به زبان فارسی را نمایش می‌دهد.

نمایی از متن چند ستونی فارسی در ورد که اولین ستون در سمت راست صفحه قرار دارد

فراموش نکنید دکمه های Right-to-Left Text Direction و Left-to-Right Text Direction در زبانه Home صرفا جهت متن (از جمله متن داخل ستون ها) را مشخص می‌کنند و روی جهت قرارگیری ستون ها در صفحه تأثیری ندارند.

انتخاب تعداد ستون های دلخواه برای متن

در صورتی که می‌خواهید متن در قالب تعداد ستون‌های دلخواه خودتان سازماندهی شود می‌توانید تعداد آن‌ها را در جعبه روبروی Number of columns مشخص کنید. کافیست تعداد ستون موردنظر خود را در این جعبه تایپ کنید یا با کمک فلش های رو به بالا و پایین، عدد درج شده را افزایش یا کاهش دهید.

تعیین تعداد ستون ها در بخش Number of columns در پنجره Columns ورد

تغییر پهنا و اندازه ستون ها و فاصله میان آن‌ها

در بخش Width and spacing می‌توانید پهنا یا اندازه ستون ها را با کمک جعبه‌های Width و همچنین فاصله میان آن‌ها را با کمک جعبه‌های Spacing تغییر دهید.

اگر تیک کنار گزینه Equal column width را بردارید می‌توانید پهنای هر ستون و فاصله بین ستون‌ها را به صورت مجزا تعیین کنید. در غیراینصورت پهنای تمام ستون‌ها و فاصله میان آن‌ها یکسان خواهد بود.

تنظیم پهنا یا اندازه ستون ها و فاصله میان ستون ها در پنجره Columns ورد

بیشتر بخوانید: جزئیات تغییر اندازه ستون ها در متن های چند ستونی در مایکروسافت ورد

رسم خط بین ستون ها

در صورتی که مایلید بین ستون ها خطی رسم شود می‌توانید گزینه Line between را در دیالوگ باکس Columns تیک بزنید.

رسم خط بین ستون ها با کمک گزینه Line between در پنجره Columns ورد

تصویر زیر نتیجه انتخاب این گزینه را روی یک متن سه ستونی نمایش می‌دهد.

نمایی از ستون های متن با خط بین آن ها در مایکروسافت ورد

چند نکته تکمیلی در مورد پنجره Columns در مایکروسافت ورد

با انجام تغییرات در پنجره دیالوگ باکس، پیش نمایشی از وضعیت ستون ها در بخش Preview نمایش داده می‌شود. فراموش نکنید پس از انجام تغییرات لازم است روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات روی ستون های متن اعمال شود.

در فهرست مقابل گزینه Apply to می‌توانید مشخص کنید تغییرات روی چه بخشی از متن اعمال شود. اگر قبل از ورود به دیالوگ باکس Columns متنی را انتخاب کرده باشید گزینه Selected text در این فهرست باعث می‌شود تغییرات ستون ها روی همان متن انتخابی اعمال شود. گزینه Whole document نیز تغییرات را روی تمام متن سند اعمال می‌کند. اگر کرسر را روی محلی داخل متن قرار داده باشید با انتخاب گزینه This point forward تغییرات روی نقطه فعلی کرسر به بعد اعمال می‌شود.

تعیین اینکه تغییرات ستون ها روی چه بخشی از متن سند اعمال شود در پنجره Columns

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *