تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جاسازی یک صفحه وب در صفحه جاری و المان <iframe> در HTML

در HTML از المان <iframe> برای ایجاد فریم اینلاین و جاسازی یک صفحه وب داخل صفحه فعلی استفاده می‌شود. در واقع فریم های اینلاین امکان جاسازی یک سند داخل سند جاری HTML را فراهم می‌آورند.

چگونه از المان <iframe> در اچ‌تی‌ام‌ال برای جاسازی یک صفحه وب داخل صفحه جاری استفاده کنیم؟

برای جاسازی یک صفحه وب در صفحه فعلی می‌توانید مشابه با مثال زیر از یک المان <iframe> در سند HTML فعلی استفاده کنید:

<iframe src="https://example.com" title="Example.com Homepage" width="350" height="250"></iframe>

مثال بالا نمونه ای از جاسازی یک صفحه وب از سایت example.com در قالب یک فریم اینلاین را نمایش می‌دهد. در ادامه نتیجه قطعه کد فوق را مشاهده می‌کنید:

خصوصیت های متداول قابل استفاده در المان <iframe>

تعدادی از رایج‌ترین خصوصیت هایی که می‌توانید از آن‌ها در المان <iframe> استفاده کنید عبارتند از:

  • خصوصیت src: مقدار این خصوصیت، نشانی صفحه ای را مشخص می‌کند که می‌خواهید داخل المان <iframe> در صفحه جاسازی شود. در مثال بالا صفحه‌ای با نشانی https://example.com برای این منظور انتخاب شده است.
  • خصوصیت width: مقدار این خصوصیت، پهنای المان را برحسب پیکسل مشخص می‌کند. در مثال بالا پهنای المان برابر با 350 پیکسل است. مقدار پیشفرض برای این خصوصیت 300 پیکسل است.
  • خصوصیت height: مقدار این خصوصیت، ارتفاع المان را برحسب پیکسل مشخص می‌کند. در مثال بالا ارتفاع المان برابر با 250 پیکسل است. مقدار پیشفرض برای این خصوصیت 150 پیکسل است.
  • خصوصیت title: این خصوصیت عمومی، عنوانی را برای المان مشخص می‌کند. پیشنهاد می‌شود برای تمام المان های <iframe> این خصوصیت درج شود و مقدار خصوصیت نیز به شکل مناسبی محتوای جاسازی‌شده را توصیف کند. اسکرین ریدرها با خواندن این عنوان به افراد نابینا و افراد دارای مشکلات بینایی در درک آسان‌تر محتوای داخل المان <iframe> کمک می‌کنند.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *