تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه جابجایی آرام شکلک حروف در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ نحوه ساخت پروژه جابجایی آرام شکلک حروف را به شما آموزش می‌دهیم. طی این پروژه با قطعه جدید “سر بخور در … ثانیه به x: … و y: …” آشنا می‌شوید.

این پروژه براساس مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (و با اندکی تغییر) آماده شده است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه حروف نام خود را تک به تک در قالب شکلک به پروژه اضافه می‌کنیم. سپس با قرار دادن قطعات مناسب در ناحیه کد هر شکلک کاری می‌کنیم که هنگام کلیک روی حروف، حرف مربوطه به آرامی در صحنه به حرکت درآید.

مراحل ساخت پروژه جابجایی آرام شکلک حروف در اسکرچ

مشابه با پروژه تغییر رنگ حروف، یک پروژه جدید بسازید و شکلک های مربوط به حروف نام خود را به پروژه اضافه کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها یک تصویر را انتخاب کنید. پیشنهاد ما تصویر Jurassic است. این تصویر را به آسانی می‌توانید از طریق جستجو با کمک جعبه جستجویی که بالای صفحه کتابخانه قابل مشاهده است پیدا کنید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز برای پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک هاست. کافیست یکی از شکلک ها را مشابه با قسمت‌های گذشته در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

با توجه به اینکه قرار است وقتی روی شکلک حرف کلیک شد به آرامی جابجا شود ابتدا لازم است قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” را از پالت قطعه ها (دسته “رویدادها“) به ناحیه کد شکلک منتقل کنید.

افزودن قطعه وقتی این شکلک کلیک شد به ناحیه کد شکلک در اسکرچ

قطعه سُر خوردن یا جابجایی آرام شکلک حرف

حالا نوبت قرار دادن قطعه مربوط به سُر خوردن یا جابجایی آرام شکلک است. برای این منظور از قطعه “سر بخور در … ثانیه به x: … و y: …” استفاده می‌کنیم. این قطعه را می‌توانید در پالت قطعه ها (دسته “حرکت“) پیدا کنید و مشابه با تصویر زیر به قطعه قبلی متصل کنید. فراموش نکنید بخش‌های قابل تغییر قطعه را هم مطابق تصویر تنظیم کنید.

افزودن قطعه سر بخور در 1 ثانیه به x:10 و y:100

این قطعه، شکلک را به نرمی در طول مدت زمانی که مشخص می‌کنید به محل موردنظرتان در صحنه جابجا می‌کند. این مدت زمان و همچنین موقعیت نهایی شکلک براساس مختصات افقی (x) و عمودی (y) به ترتیب توسط سه بخش قابل تغییر قطعه مشخص می‌شود. برای مثال قطعه “سر بخور در 1 ثانیه به x: 10 و y: 100” شکلک را طی 1 ثانیه از موقعیت فعلی به محلی با مختصات افقی 10 و مختصات عمودی 100 جابجا می‌کند.

افزودن قطعات تکمیلی

حالا می‌خواهیم شکلک از نقطه جدید به نقطه‌ای دیگر و پس از آن به یک نقطه سوم جابجا شود. برای این منظور هم دو قطعه دیگر از همین نوع مطابق با تصویر زیر به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم.

ناحیه کد تکمیل شده پروژه جابجایی آرام شکلک حروف در اسکرچ

مراحل فوق را به ترتیب برای تمام شکلک‌های حروف تکرار کنید.

امتحان کنید!

با کلیک روی حروف مختلف در ناحیه صحنه پروژه را امتحان کنید. نتیجه این پروژه را می‌توانید در ویدئوی زیر نیز مشاهده کنید.

تمرین: دستکاری پروژه جابجایی آرام شکلک حروف در اسکرچ

به عنوان تمرین پیشنهاد می‌کنیم با اضافه کردن یک قطعه دیگر از نوع “سر بخور در … ثانیه به x: … و y: …” کاری کنید که شکلک هر حرف پس از جابجایی‌های فوق به مکان اولیه خود برگردد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *