تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کپی فرمت متن و سایر المان‌ها با استفاده از Format Painter در مایکروسافت ورد

در موارد متعددی ممکن است بخواهید فرمت بخشی از متن موجود در یک سند ورد را روی متن یا متون دیگر اعمال کنید. البته کپی کردن فرمت در ورد صرفا به متن محدود نمی‌شود. بلکه می‌توانید فرمت المان های مختلف موجود در سند (مانند فرمت تصاویر) را هم کپی کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه کپی کردن فرمت متن و المان های گرافیکی با کمک Format Painter (فرمت پینتر) آشنا می‌شوید.

ابزار فرمت پینتر یا Format Painter و کاربردهای آن

فرمت پینتر یا نقاش قالب (Format Painter) عنوان ابزاری در مایکروسافت ورد است که به شما اجازه می‌دهد قالب و فرمت کامل متن یا یک آبجکت را روی متون یا آبجکت های دیگر اعمال کنید. برای مثال شما می‌توانید با کمک این قابلیت تمام ویژگی‌های قالب یک پاراگراف مانند ظاهر، رنگ و اندازه فونت، فاصله میان خطوط یک پاراگراف و … را به قطعه یا قطعاتی دیگر از متن کپی کنید.

به عبارت بهتر Format Painter نقش ابزاری را برای کپی و پیست فرمت ایفا می‌کند. به این ترتیب لازم نیست فرمتی که قبلا روی بخشی از متن یا یک المان اعمال کرده‌اید را به صورت تک تک روی بخش‌های دیگر متن یا سایر المان‌های سند اعمال کنید. در واقع استفاده از این ابزار باعث صرفه‌جویی زمانی در اعمال فرمت های یکسان می‌شود.

چگونه فرمت متن یا گرافیک را روی متون یا گرافیک های دیگر در ورد کپی کنیم؟

برای کپی کردن فرمت در ورد کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا متن یا آبجکتی را انتخاب کنید که می‌خواهید فرمت آن را کپی کنید.

نکته: اگر می‌خواهید فرمت کامل یک پاراگراف (شامل فاصله میان خطوط، جهت متن و …) را کپی کنید باید پاراگراف را به طور کامل انتخاب کنید. در غیراینصورت برای کپی فرمت جزئی متن (شامل ظاهر، اندازه فونت و …)، انتخاب بخشی از متن کفایت می‌کند.

گام دوم: در صورتی که مایلید فرمت مبدأ را تنها روی یک مقصد اعمال کنید در زبانه Home ریبون روی دکمه Format Painter در گروه Clipboard کلیک کنید تا به حالت فرورفته تغییر شکل پیدا کند. اما اگر می‌خواهید فرمت کپی شده را روی چند مقصد (برای مثال چند بخش مجزا از متن یا تعدادی المان گرافیکی) اعمال کنید لازم است روی دکمه Format Painter دابل کلیک کنید.

دکمه فرمت پینتر یا نقاش فرمت Format Painter در زبانه Home مایکروسافت ورد
دکمه Format Painter در زبانه Home

با انجام این کار نشانگر ماوس به آیکن قلم مو تبدیل می‌شود.

گام سوم: در حالی که آیکن ماوس به قلم مو تغییر شکل پیدا کرده آن را روی متن مقصد بکشید یا روی المان موردنظر کلیک کنید. به این ترتیب فرمت کپی شده از مبدأ روی مقصد اعمال می‌شود.

اگر در مرحله دوم روی گزینه Format Painter دابل کلیک کرده باشید می‌توانید گام سوم را روی مقصدهای بیشتر تکرار کنید. در پایان هم برای غیرفعال کردن این حالت می‌توانید کلید Esc را فشار دهید یا روی گزینه Format Painter در زبانه Home کلیک کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *