تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

شروع تایپ در مایکروسافت ورد و تغییر جهت متن

در مایکروسافت ورد تایپ کردن متن موضوعی ساده و در عین حال پرکاربرد است. با توجه به اینکه ورد یک واژه پرداز است معمولا عنصر یا نوع محتوای اصلی که در اسناد ورد استفاده می‌شود متن است. از همین‌رو تایپ کردن یکی از اصلی‌ترین اعمالی است که حین استفاده از ورد به کار شما می‌آید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نحوه تایپ ساده و تغییر جهت متن در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

تایپ ساده در ورد و کلیدهای پرکاربرد هنگام تایپ کردن

تایپ کردن معمولی در ورد مشابه با سایر نرم افزارها و جعبه های متن از قوانین ساده‌ای پیروی می‌کند.

محل کاراکتر جدید با کمک یک مکان نما مشخص می‌شود. این مکان نما معمولا در قالب یک خط کوتاه عمودی و چشمک زن مشاهده می‌شود. در صورتی که مکان نما را مشاهده نمی‌کنید کافیست روی بخش محتویات سند کلیک کنید. اگر در حال حاضر متنی در سند شما وجود دارد با کلیک روی قسمتی از متن، مکان نما در محل کلیک شما قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مکان نما یا کرسر (Cursor)

نمایی از کرسر یا مکان نما در ورد در حال چشمک زدن
نمایی از مکان نمای چشمک زن در یک سند ورد

با فشردن کلید حروف، اعداد یا نمادها در صفحه کلید، کاراکتر مربوطه در محل مکان نما درج می‌شود. پس از کامل شدن خط، کاراکترهای جدید به صورت خودکار به خط بعدی منتقل می‌شوند.

با فشردن کلید Enter پاراگراف یا بند فعلی پایان می‌یابد و مکان نما نیز به خط بعد منتقل می‌شود. در این حالت با ادامه تایپ، متن در پاراگراف جدید نگاشته می‌شود. دو کلید دیگر که آشنایی با آن‌ها برای تایپ کردن ضروری است کلیدهای Backspace و Delete هستند. فشردن کلید Backspace برای حذف کاراکتر قبل از مکان نما مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلید Delete نیز باعث حذف کاراکتر بعد از مکان نما می‌شود.

تغییر جهت متن به صورت راست به چپ یا چپ به راست در ورد

موضوع مهمی که هنگام تایپ به زبان فارسی لازم است بدانید نحوه تغییر جهت متن در ورد است. در حالت پیشفرض در یک سند تازه ایجاد شده ورد، جهت متن مطابق با زبان انگلیسی از چپ به راست است. در این حالت گزینه Left-to-Right Text Direction در زبانه Home در ریبون دستورات انتخاب شده است.

تغییر جهت متن در مایکروسافت ورد با استفاده از دکمه های Right-to-Left Text Direction و Left-to-Right Text Direction در زبانه Home از ریبون

برای تایپ به زبان‌های راست به چپ مانند فارسی لازم است ابتدا جهت متن را به صورت راست به چپ تغییر دهید. برای این منظور کافیست در زبانه Home در ریبون دستورات روی گزینه Right-to-Left Text Direction کلیک کنید. با انجام این کار متن هنگام تایپ کردن از راست به چپ نوشته می‌شود. انتخاب این گزینه علاوه بر تغییر جهت متن به طور خودکار با انتخاب تراز سمت راست، متن را راست چین می‌کند. راست چین شدن متن باعث می‌شود مشابه تصویر زیر خطوط مختلف متن از سمت راست تراز یا هم‌سطح شوند. موضوعی که معمولا هنگام نگارش به زبان‌های راست به چپ ترجیح داده می‌شود.

جهت متن راست به چپ در مایکروسافت ورد برای زبان های راست به چپ مانند فارسی

برای تایپ متن به زبان‌های چپ به راست هر زمان که مایل بودید می‌توانید گزینه Left-to-Right Text Direction را انتخاب کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *