تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کوتاه سازی نشانی وب URL Shortening

کوتاه سازی نشانی وب یا URL Shortening چیست؟

کوتاه سازی نشانی وب (URL Shortening)، روشی است که طی آن یک نشانی کوتاه‌شده برای یک URL نسبتا بلند ایجاد می‌شود. با مراجعه به این نسخه‌ی کوتاه شده، کاربر با کمک URL Redirection به نشانی اصلی هدایت می‌شود.

به عنوان نمونه، نشانی صفحه‌ی جاری (https://techdic.ir/definition/url-shortening) از طریق نسخه‌ی کوتاه‌شده‌ی http://goo.gl/Jh4y6q نیز قابل دسترسی می‌باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید این نشانی کوتاه شده متعلق به دامنه‌ی goo.gl می‌باشد و مربوط به یکی از مشهورترین سرویس‌های کوتاه سازی نشانی وب می‌باشد که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. در URL های کوتاه شده پس از نام دامنه (که معمولا همانند goo.gl نامی کوتاه است) یک کلید منحصربفرد قابل مشاهده است که به نشانی اصلی شما اختصاص داده شده است. از دیگر سرویس‌های معتبر در زمینه‌ی کوتاه سازی نشانی‌های وب می‌توان به بیتلی (bitly) و تاینی یوآرال (Tinyurl) اشاره نمود.

برای ایجاد نسخه‌ی کوتاه شده یک URL، کافی است به وبسایت یکی از کوتاه‌کننده‌های نشانی وب مراجعه کنید و با وارد نمودن نشانی اصلی خود، نشانی کوتاه شده‌ی اختصاص یافته به آن را دریافت کنید.

در برخی از سرویس‌های کوتاه سازی، کاربر با مراجعه به نشانی کوتاه شده از یک صفحه‌ی آگهی عبور داده می‌شود. استفاده از چنین سرویس‌هایی می‌تواند برای نگه‌داری مخاطبین یک سایت مضر باشد.

موارد کاربرد و مزایای کوتاه سازی نشانی‌های وب

معمولا در سامانه‌هایی (نظیر پیام کوتاه و برخی از سرویس‌های پیام رسان) که تعداد کاراکتر قابل ارسال برای یک متن دارای محدودیت می‌باشد برای ارسال نشانی صفحات وب از نشانی‌های کوتاه شده استفاده می‌شود. همین‌طور در بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات نیز برای خوانایی بیشتر و تسهیل تایپ نشانی وب توسط خواننده از نسخه‌های کوتاه شده URL ها استفاده می‌شود. به علاوه این روش می‌تواند آدرس‌های پیچیده و طولانی یک سایت را به لینک‌هایی زیبا و کوتاه تبدیل کند که به اشتراک گذاری و ارسال آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و ایمیل ها آسان می‌کند.

البته این سرویس‌ها در برخی موارد نیز برای دور زدن لیست‌های سیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این روش، صاحبان وبسایت‌هایی با فعالیت غیرقانونی به جای درج آدرس اصلی سایت، نشانی کوتاه شده‌ی آن را در پروفایل خود یا بخش‌های مختلف سرویس‌های وبلاگی ثبت می‌کنند تا به این ترتیب از حذف خودکار نشانی در امان بمانند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *