تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

لیست سیاه Blacklist

لیست سیاه یا Blacklist چیست؟

لیست سیاه (Blacklist) به لیستی از موجودیت‌ها نظیر نام کاربری، آدرس های IP، آدرس‌های ایمیل و … گفته می‌شود که به دلایلی از مجوزهای معمول برای سایر موجودیت‌ها برخوردار نیستند. به عبارت دیگر بلک لیست، یک مکانیزم کنترل دسترسی است که به همه موجودیت‌ها به غیر از آن‌هایی که صراحتا در لیست ذکر شده‌اند اجازه دسترسی می‌دهد. به این لیست، لیست مسدودی ها یا بلاک لیست (Block List) نیز گفته می‌شود.

به عنوان نمونه‌ای از لیست های سیاه می‌توان به لیست مخاطبینی که در یک گوشی هوشمند مسدود شده‌اند اشاره کرد. در این حالت، به طور خودکار تماس دریافتی از مخاطبینی که در بلک لیست قرار دارند رد می‌شود. به عنوان نمونه‌ای دیگر از کاربرد Blacklist می‌توان به مسدود کردن دسترسی کاربران یک کشور به یک وبسایت مشخص براساس آدرس IP اشاره کرد. بسیاری از ارائه‌کنندگان خدمات ایمیل نیز یک لیست سیاه از آدرس‌های ایمیل تهیه می‌کنند که به عنوان فرستنده اسپم شناخته شده‌اند و به این ترتیب مانع از ایجاد مزاحمت برای کاربران می‌شوند.

لیست سیاه- بلک لیست - بلاک لیست Blacklist
بلک لیست، لیستی از موجودیت‌ها را مشخص می‌کند که به دلایلی از مجوزهای معمول برای سایر موجودیت‌ها برخوردار نیستند.

در مقابل Blacklist، اصطلاحی به نام لیست سفید (White List) نیز وجود دارد که فقط به موجودیت‌های ثبت شده در آن اجازه دسترسی داده می‌شود. از همین رو بلک لیست در مقایسه با وایت لیست یک سیاست سهل گیرانه به شمار می‌رود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *