لیست سیاه Blacklist

لیست سیاه یا Blacklist چیست؟

لیست سیاه (Blacklist) به لیستی از موجودیت‌ها نظیر نام کاربری، آدرس های IP، آدرس‌های ایمیل و … گفته می‌شود که به دلایلی از مجوزهای معمول برای سایر موجودیت‌ها برخوردار نیستند. به عبارت دیگر، بلک لیست، یک مکانیزم کنترل دسترسی است که به همه‌ی موجودیت‌ها به غیر از آن‌هایی که صراحتا در لیست ذکر شده‌اند اجازه‌ی دسترسی می‌دهد. به لیست سیاه، لیست مسدودی‌ها یا بلاک لیست (Block List) نیز گفته می‌شود.

به عنوان نمونه‌ای از لیست‌های سیاه می‌توان به لیست مخاطبینی که در یک گوشی هوشمند مسدود شده‌اند اشاره کرد. در این حالت، به طور خودکار تماس دریافتی از مخاطبینی که در لیست سیاه قرار دارند رد می‌شود. به عنوان نمونه‌ای دیگر از کاربرد Blacklist می‌توان به مسدود کردن دسترسی کاربران یک کشور به یک وبسایت مشخص براساس آدرس IP اشاره کرد. بسیاری از ارائه‌کنندگان خدمات ایمیل نیز لیست سیاهی از آدرس‌های ایمیل تهیه می‌کنند که به عنوان فرستنده‌ی اسپم شناخته شده‌اند و به این ترتیب مانع از ایجاد مزاحمت برای کاربران می‌شوند.

در مقابل Blacklist، اصطلاحی به نام لیست سفید (White List) نیز وجود دارد که فقط به موجودیت‌های ثبت شده در آن اجازه‌ی دسترسی داده می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *