تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ماوس پد Mousepad

ماوس پد یا Mousepad چیست؟

ماوس پد (Mousepad یا Mouse pad) به سطحی گفته می‌شود که زیر ماوس قرار می‌گیرد و امکان استفاده و جابجایی آسان‌تر ماوس را فراهم می‌کند. این سطوح معمولا به شکل مستطیل و از جنس پلاستیک و پارچه تولید می‌شوند.

ظهور Mousepad به انتهای دهه 1960 میلادی (اندکی پس از عرضه اولین ماوس های کامپیوتری) برمی‌گردد. استفاده از ماوس پد یا زیرماوسی در مقایسه با قرار دادن ماوس روی سطوح عادی (مانند میز و …) به اندازه‌گیری و تشخیص دقیق‌تر حرکات ماوس کمک می‌کند. به علاوه این سطوح از لرزش نشانگر ماوس نیز جلوگیری می‌کنند.

ماوس پد - زیرماوسی - زیرموشی - Mousepad
نمونه‌ای از یک ماوس همراه با یک زیرماوسی

جزئیات و سایر ویژگی‌های ماوس پد

فواید زیرماوسی ها صرفا به ماوس های مکانیکی قدیمی محدود نمی‌شود. حتی نمونه‌های اولیه ماوس های نوری نیز عملکرد مناسبی روی سطوح شفاف مانند میزهای شیشه‌ای یا سطوح بسیار صیقلی نداشتند. موضوعی که همچنان در مورد ماوس های با کیفیت پایین صدق می‌کند و ماوس پد می‌تواند با داشتن سطح بافت دار به رفع این مشکلات کمک کند. به علاوه امکان شستشوی این سطوح می‌تواند از انباشته شدن آلودگی و ذرات گرد و غبار روی آن‌ها و کاهش کارایی ماوس جلوگیری کند.

Mousepad های با کیفیت معمولا هنگام قرارگیری روی میز در برابر لغزش ناخواسته مقاومت می‌کنند. برخی از انواع دیگر که اغلب توسط گیمرها مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای لبه های نورانی و رنگی با قابلیت تعویض رنگ هستند. حتی برخی از آن‌ها به یک سیستم شارژ بی‌سیم برای شارژ ماوس های بی‌سیم مجهز هستند.

سایر مزایای استفاده از زیرماوسی ها

ماوس پد علاوه بر اینکه به تشخیص حرکات و سادگی بیشتر در استفاده از ماوس کمک می‌کند مزایای دیگری هم برای کاربر به همراه دارد. به عنوان مثال با وجود Mousepad، حرکت مداوم ماوس منجر به ایجاد خط و خش روی میز نمی‌شود. از طرفی با فراهم کردن یک سطح تمیز و مناسب مانع از لرزش و حرکت ناخواسته نشانگر ماوس می‌شود. برخی از زیرماوسی ها نیز مجهز به بخشی برای استراحت دست هستند. از سوی دیگر بسیاری از این سطوح با نقش‌ها و طرح‌های جذاب به زیبایی میز کار کمک می‌کنند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *