اینترنت چیزها Internet of Things – IoT

اینترنت چیزها یا Internet of Things چیست؟

اینترنت چیزها (به اختصار IoT) به شبکه‌ای از چیزها (نظیر دستگاه‌ها، وسایل نقلیه، لوازم خانگی و …) گفته می‌شود که از طریق این شبکه، امکان برقراری ارتباط و تبادل داده میان آن‌ها فراهم می‌شود. در زبان فارسی متأسفانه معمولا از اصطلاح نادرست و محدودکننده اینترنت اشیا به جای عبارت “اینترنت چیزها” (که ترجمه صحیح Internet of Things است) استفاده می‌شود.

این اصطلاح برای اولین بار توسط کوین اشتون (Kevin Ashton) در سال 1999 معرفی شد. IoT با بهره‌گیری از زیرساخت‌های اینترنت، امکان کنترل از راه دور و دریافت اطلاعات از طریق سنسورهای موجود در این اشیا یا چیزها را فراهم می‌کند. به عبارت بهتر اینترنت چیزها امکان برقراری نوعی از ارتباطات تحت عنوان “ارتباطات ماشین به ماشین” را میسر می‌سازد.

از جمله کاربردهای اینترنت چیزها می‌توان به نظارت محیطی، تولید، مدیریت مصرف انرژی، نظارت از راه دور روی وضعیت سلامتی، ایجاد منازل و ساختمان‌های هوشمند، سامانه‌های حمل و نقل و … اشاره نمود. به عنوان مثال کاربر می‌تواند از راه دور وسایل گرمایشی منزل را خاموش یا روشن کند و یا میزان نور محیط یک گلخانه را از داخل منزل تنظیم نماید.

با توجه به گسترش استفاده از IoT در سال‌های اخیر پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 تعداد دستگاه‌های IoT از مرز 25 میلیارد دستگاه عبور نماید.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *