تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تازه سازی Refresh

تازه سازی یا ریفرش (Refresh) چیست؟

تازه سازی یا ریفرش (Refresh) اصطلاحی عمومی است که به فرایند بروزرسانی یا لود مجدد محتوای در حال نمایش یا ذخیره شده اشاره می‌کند. این واژه گاهی اوقات به اشتباه به صورت رفرش تلفظ می‌شود.

برای مثال زمانی که در یک مرورگر وب، صفحه در حال نمایش را ریفرش می‌کنید محتوای صفحه موردنظر مجددا لود شده و احتمالا جدیدترین مطالب یا تغییرات اعمال شده در صفحه را به شما نمایش می‌دهد. به عبارت بهتر در حالت نرمال (در صورتی که خبری از کش شدن محتوا در سرور یا مرورگر وب نباشد) با ریفرش کردن صفحه، محتوای جدید از سرور دریافت شده و به کاربر نمایش داده می‌شود. معمولا برای تازه سازی صفحه از دکمه ویژه‌ای که به همین منظور در کنار نوار آدرس اغلب مرورگرهای رایج قابل مشاهده است استفاده می‌شود. کلید F5 یا Ctrl + R در ویندوز به عنوان کلید میانبر برای این عمل در بسیاری از مرورگرهای وب به کار می‌رود.

نماد رفرش - تازه سازی Refresh
نماد مرسوم Refresh در نرم افزارهای مختلف به صورت یک فلش منحنی مشابه با تصویر فوق است.
دکمه رفرش - تازه سازی Refresh
دکمه Refresh در مرورگر کروم

البته کاربرد دکمه Refresh صرفا به مرورگرهای وب محدود نمی‌شود. نرم افزار مدیریت فایل File Explorer نمونه ای دیگر از نرم افزارهایی است که قابلیت تازه سازی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این قابلیت امکان لود مجدد لیست فایل ها و دایرکتوری هایی که در مسیر کنونی قرار دارد را فراهم می‌کند.

نمونه‌هایی از کاربرد تازه سازی در سخت افزار

هرچند در کاربردهای فوق، معمولا عمل تازه سازی به درخواست کاربر انجام می‌شود اما بهتر است بدانید نه تنها این اصطلاح صرفا به حوزه نرم افزارها خلاصه نمی‌شود بلکه همیشه هم به صورت دستی انجام نمی‌شود.

برای نمونه در مورد دستگاه های نمایشگر، عمل بروزرسانی آنچه روی صفحه می‌بینید به صورت متناوب و خودکار صورت می‌گیرد. در چنین حالتی، اصطلاحی موسوم به نرخ تازه سازی (Refresh Rate) نیز مطرح می‌شود که در این مورد خاص به تعداد دفعات بروزرسانی بافر نمایشگر در واحد ثانیه اشاره می‌کند. به عنوان مثال محتوای نمایشگری با نرخ تازه سازی 60 Hz در هر ثانیه 60 مرتبه بروزرسانی می‌شود. هرچه این میزان بالاتر باشد کاربر تصویری روان‌تر و بدون سو سو زدن را (به خصوص هنگام اجرای بازی های ویدئویی با کیفیت) تجربه می‌کند.

برای مموری های با دسترسی تصادفی از نوع پویا (DRAM)، اصطلاح Refresh به فرایند خواندن اطلاعات و نوشتن مجدد آن‌ها در محل پیشین مموری گفته می‌شود که با هدف حفظ و نگه داری اطلاعات روی این نوع حافظه ها حین استفاده از آن‌ها صورت می‌گیرد. این در حالیست که در SRAM ها از ریفرش های پی در پی خبری نیست.

Refresh خودکار صفحات وب

در زبان HTML برای تازه سازی خودکار صفحه پس از مدت زمانی مشخص کافیست در یک المان از نوع meta، پارامتر یا ویژگی http-equiv را به “refresh” مقداردهی کنید و مدت زمان موردنظرتان را نیز برحسب ثانیه مشابه با کد زیر توسط پارامتر content تعیین نمایید:

<meta http-equiv="refresh" content="5">

البته استفاده از این تکنیک برای بروزرسانی خودکار صفحه به دلیل حس ناخوشایندی که به کاربر القا می‌کند توصیه نمی‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “تازه سازی Refresh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *